Veřejnost spojuje československou armádu doby první republiky zpravidla pouze s mnichovskou krizí r. 1938. Výstava, která byla otevřena 1. srpna a potrvá do 1. listopadu 2020, si klade za cíl toto klišé poněkud rozptýlit. „Když se řekne prvorepubliková armáda, lidé si obvykle představí pouze pohraniční opevnění, ti zasvěcenější maximálně zářijovou mobilizaci 1938. Přitom to byla 20. léta, kdy naše armáda patřila ke světové špičce. O tom dnes málokdo ví. Mobilizace byla například i v roce 1921.“ uvedl k tomu doc. dr. Petr Grulich, ředitel muzea.
S jistým zjednodušením lze říci, že čsl. armáda vznikla zákonem z března 1920 spojením bývalého rakousko-uherského vojska a útvarů čsl. legií do jednoho svazku. Vojáci bojující na frontách 1. světové války v opačných zákopech, už o rok dříve stanuli bok po boku při československo-maďarské válce o Slovensko a při čsl.-polském střetnutí o Těšínsko. Nyní definitivně splynuli v jednu armádu.
Československá armáda prošla ve 20. létech dramatickým přerodem jak personálně, tak zejména technologicky a organizačně. Svou výzbrojí a kvalitou výcviku náležela právě ve 20. létech mezi nejlepší na světě. V druhé polovině 30. let armádu čekal další přerod, ale to je již jiný příběh. Ostatně i potenciální nepřítel se mezitím změnil.
Mgr. Jan Hrubecký, kurátor výstavy k tomu dodává: „Výstava se koná u příležitosti 100. výročí návratu ruských legií do vlasti a vydání ústavy Republiky Československé z 29. února 1920. Tyto události měly nadčasový význam. Návrat legií, jež zablokováním Transsibiřské magistrály zásadně přispěly k vítězství Dohody v 1. světové válce a ústava, tehdy nepřekonaná modernitou a tolerancí, to byly základní podmínky ke vzniku nové demokratické armády.“ Výstavu proto otevírají figuríny legionáře a příslušníka domácího vojska, kteří si symbolicky podávají ruku na znamení bratrství v boji za Československo.
Výstava tedy unikátním způsobem dokumentuje poněkud zapomenuté období. Protože militarie z 20. let nejsou v čsl. muzeích, včetně Vojenského historického ústavu, obvykle ve větší míře dochovány, nebo nejsou veřejnosti dostupné, byla výstava postavena primárně ze soukromých sbírek a ze sbírek Československé obce legionářské. Včetně řady naprostých unikátů jako je například dobová dělostřelecká munice, originální kulomet Chauchat či dobové zdravotnické vybavení. V takto ucelené podobě dosud nebylo možné problematiku československé branné moci z 20. let 20. století nikde shlédnout.
V historické výstavní budově MVČ na Eliščině nábř. v Hradci Králové samozřejmě nebylo možné vystavit velkou vojenskou techniku. Výstava se proto zaměřuje zejména na vojenskou vědu, výzbroj, ale i všední den československých vojáků.