Navigace

Sídliště WERKBUNDSIEDLUNG – „manifest nového bydlení“

11. 9. 2012
luk
VÍDEŇ: Muzeum města Vídně zahájilo výstavu o unikátním architektonickém počinu třicátých let, sídlišti „Werkbundsiedlung“. V roce 1932 byl v zelené vídeňské městské části Lainz otevřen jedinečný komplex rodinných, řadových a bytových domů.

V následujících 8 týdnech si široká veřejnost mohla „největší architektonickou výstavu Evropy“ (jak tuto možnost nazval jeden z tehdejších komentářů) sama prohlédnout. Zájem o „manifest nového bydlení “ tehdy projevilo více než 100 000 návštěvníků.
Vedení projektu se ujal Josef Frank a svůj otisk na něm zanechalo 31 architektů z Rakouska, Francie, Německa, Holandska a USA. Na realizaci se podílela řada interiérových designérů. Projekt se měl stát příkladem pro nově vznikající sídliště zasazené do zeleně. Byl odpovědí na stavební program „Rudé Vídně“. Proti obytným domovním „super-blokům“ v centru města (jakým byl například Karl Marx Hof) postavil Josef Frank bytové, rodinné a řadové domy a zasadil je do zeleně. Projekt se současně charakteristickým individuálním a flexibilním vybavením interiérů a zřeknutím se jednotného pojetí je svědectvím nedogmatické moderny, kterou Josef Frank propagoval.
Nynější výstava o unikátním meziválečném architektonickém projektu v Muzeu města Vídně možná naláká návštěvníky i do podzimem probarvené obory Lainzer Tiergarten. Muzeum připravilo bohatý doprovodný program.

Výběr ze světoznámých architektů a tvůrců „Werkbundsiedlung“:
Otto Breuer, Josef Hoffmann, Adolf Loos a Margarete Schütte Lihotzky a řada dalších.

**Výstava potrvá do 13. ledna 2013**

Wien Museum Karlsplatz, 1040 Vídeň
www.wienmuseum.at

Fotografie:
Plakát výstavy „Werkbundsiedlung“, 1932
Design: Museum of Society and Economy
© University of Applied Arts Vienna, Art collection and archive

Zdroj:
Wienmuseum.at

Sdílejte
Check icon Error icon