Soutěž je vyhlášena ve dvou blocích a obrací se jak na žáky a studenty základních a středních uměleckých škol, ovšem možná vůbec největší výzvu může tato soutěž představovat pro mladé, nadějné vědce (technologické aprobace) z vysokých škol a pro studenty výtvarných Akademií, případně fakult specializovaných na Dějiny umění a estetiku a obory jim podobné.
I z tohoto důvodu byla mezi dalšími vyzvána k účasti na soutěži také Filozofická fakulta při Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.
Organizátoři by nastavenými podmínkami soutěže rádi přispěli k rozvoji životního stylu ve městském prostoru a mezioborové spolupráce (míněno především zástupců uměleckých škol se zaměřením na výtvarnou výchovu a kritiku, estetiku a studentů škol technického zaměření).
Novými koncepty rozvoje měst, jenž jsou zavinuty do rozličných přívlastků jako například technologické a uzlové město (Technology & Transport City) nebo třeba propojené město (Connected City) se zabývaly již minulé ročníky soutěže. Ve vlně 21. století a nastupující, historicky vzato v pořadí čtvrté průmyslové revoluce se o své slovo stále více hlásí koncept města chytrého (Smart City). V návaznosti na to dochází k neustálému vývoji nových technologií a defacto žádoucích změn životního stylu, které směřují k propojené a rozvinuté městské infrastruktuře, podnikání a kulturně vzdělávacích institucí v rámci měst, jako jednoho efektivně fungujícího celku respektujícího své kulturní dědictví a reflektujícího možnosti moderních technologií a materiálů.
Ve IV. průmyslové revoluci se postupem času představí rozličné kyberneticko-fyzikální systémy, nové druhy inteligentních zařízení (kamery, senzory, čtečky kódů atd.) poté nastoupí i tzv. „chytré továrny“, ve kterých bude výroba zcela v rukou robotizace a digitalizace.
edním z hlavních cílů soutěže je proto zamyslet se nad následujícími otázkami vyplývajícími z této situace. Jaké životní podmínky nás čekají v nedaleké budoucnosti ? Ovlivní nové technologie náš životní prostor výraznou měrou k lepšímu nebo vyprodukují něco, čeho se budou lidé obávat? Jakou úlohu v budoucnosti sehraje člověk a jakou stroj? Naplní se prognózy médií a lidé budou nuceni o své pracovní pozice bojovat s roboty?
Myslíte, že byste zvládli výtvarně vyjádřit ony filozoficko, eticko-estetické otázky, a v druhé fázi na ně správně, ale hlavně kreativně zareagovat prostřednictvím nějaké performance?
Pak se přihlaste do soutěže a zkuste své štěstí.
Na paměti byste také měli mít termín ukončení soutěže: 30. 10. 2016
Veškeré podrobnější informace o pravidlech soutěže naleznete v přiložených souborech.