Po loňském úspěchu, kdy se podařilo nalézt středověkou hračku, si na svůj vrub připsali i letos archeologicky významný nález. Jedná se o kožený opasek.
„Počátky osídlení zde sahají až do samotného lokačního horizontu města, tedy do 2. pol. 13. století. V období vrcholného středověku, tedy až do závěru 15. století, zde postupně stálo několik dřevo-hliněných domů se zahloubenými suterény,“ informoval Jaroslav Bartík, archeolog Slováckého muzea, který podotkl, že jeden ze suterénů přinesl velmi zajímavé nálezy, včetně pozůstatků do jílu vysekaných schodů a dochované výdřevy stěn z masivních kůlů a prkenných desek.
Za velmi cenný nález pak považuje pozůstatky pozdně gotického sklepa s částečně dochovaným portálem a kamenným schodištěm. „Z období raného a vrcholného novověku stojí za zmínku především torza několika pyrotechnických zařízení vyzděných buďto z kamenů a cihel, nebo z nepálených kotovic. Nejméně jeden z těchto objektů můžeme s jistotou interpretovat jako zbytky vypalovací komory keramické pece,“ uvedl Bartík.
Kromě zlomků keramických nádob, zvířecích kostí a železářské strusky, které dominovaly, se podařilo zachránit i menší a vzácnější předměty z barevných kovů jako například mince, drobné špendlíky a kováníčka či mosazný mincíř. „Za unikátní můžeme bezpochyby označit nález koženého, probíjením zdobeného opasku, který představuje jeden z mála dochovaných kožených artefaktů v historickém jádru Uherského Brodu,“ dodal Bartík.
Všechny zdokumentované struktury a získané nálezy jsou nyní zpracovávány a dále zkoumány odborníky v laboratoři Slováckého muzea a nic tak nebrání tomu, aby výstavba nového polyfunkčního domu opět nabrala dynamického stavebního tempa.
Bližší Informace poskytne:
Mgr. Jaroslav Bartík
mobil: 774 124 017