Osud hudebního skladatele Jakuba Jana Ryby, skrývající ještě i dnes řadu tajemství, uchvátil režiséra Michaela Taranta a dramaturgy Věru Maškovou a Zdeňka Janála natolik, že se vydali po jeho stopách, inspirovali se jeho životem a dílem a vytvořili autorskou divadelní inscenaci Hej, Mistře! Na pozadí dobových i uměleckých souvislostí vyprávějí prostřednictvím jevištních obrazů o životní pouti významného hudebního skladatele. Hej, Mistře! se pokouší objevit nový pohled na osobnost Jakuba Jana Ryby, bez nánosů a klišé, které byly v minulosti s jeho jménem spojovány. „Jakub Jan Ryba je výjimečná osobnost, obzvlášť pro dnešní dobu. Ačkoli je to trošku polozapomenutý skladatel, je autorem velkého díla, které je třeba ještě objevit – ne pouze slavné Vánoční mše. Ryba byl nesmírně otevřený, statečný a velice vzdělaný pedagog. Statečně se vyrovnával se svou psychickou nemocí, žil navíc v době společenské regrese. To je podobné jako dnes, kdy mnozí populisté se nás snaží umenšit a uzavřít v ustrašeném provincionalismu. Ryba byl osvícený člověk v metternichovském absolutismu, kterému se vzpíral a zaplatil nejvyšší cenou – sebevraždou,“ říká Michael Tarant.
Rok regionálních divadel je ojedinělý projekt České televize, který přinese celkem třináct záznamů divadelních inscenací, které vznikly v českých a moravských regionech.
Inscenace pokaždé doplňuje desetiminutový dokument, který představí jednotlivé divadelní scény. „Česká televize se tuzemské divadelní tvorbě věnuje intenzivně a dlouhodobě a vznikem ČT art tento zájem ještě zesílil,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl a dodává: „Doposud však chyběl projekt, který by uceleně zmapoval aktuální dění na regionálních scénách, kde v současné době vznikají z hlediska režijního pojetí, hereckého zpracování i konkrétních titulů naprosto výjimečné inscenace.“