„Ve spolupráci s farností a s obcí Provodov připravujeme program, díky kterému se návštěvníci budou moci seznámit s historií tohoto krásného mariánského poutního místa a současně zhlédnout divadelní představení, poslechnout si dechovku i folklorní soubor. Těší mě, že se do přípravy programu aktivně zapojila obec, místní škola, spolky a samozřejmě farnost,“ řekl radní Zlínského kraje a garant Otevřených bran Miroslav Kašný, který zodpovídá za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.
Provodovský kostel Panny Marie Sněžné byl postaven v místě zvaném Maleniska, z vděčnosti lidí, kterým voda ze zdejší studánky pomohla k zázračným uzdravením. Pro Provodov je charakteristický obraz Matky Boží kojící.
„Vyobrazení kojící Madony je v našich zeměpisných šířkách zcela ojedinělé svým námětem. Vyjadřuje silnou symboliku mateřství, a možná právě proto na Provodov často putují maminky a babičky, které se modlí za své děti a vnuky. Vítáme příležitost prostřednictvím Otevřených bran dát toto krásné poutní místo v širší známost lidem, kteří je třeba dosud neznají,“ říká provodovský farář Pavel Martinka.
Starosta obce Marek Prachař kvituje, že příprava slavnostního zahájení Otevřených bran spojila různé složky spolkového a kulturního života v obci. „Je to pro nás velká událost a těšíme se na ni. Návštěvníkům zahraje k poslechu Dechová hudba Provodovjané, místní divadelníci předvedou pověst o zázračném uzdravení, s pásmem zpěvu a recitace vystoupí folklorní soubor Leluja,“ konstatuje starosta.
Kromě samotného kostela si lidé mohou prohlédnout také křížovou cestu v blízkosti lesa, případně archeologické nálezy v místním muzeu Miroslava Černého.
O projektu ZDE