„Cílem je vytvoření digitální databáze zahrnující mimo jiné soupis repertoáru, premiér, inscenačních týmů či obsazení a rovněž soupis ostravských míst, na kterých probíhaly pravidelné divadelní produkce,“ říká vedoucí projektu Stanislava Hrušková. „Zároveň budou digitalizovány dokumenty, aby badatelé získali přehled o historických pramenech,“ pokračuje Hrušková.
Od jara roku 2018 probíhá již výzkum historie Národního divadla moravskoslezského, Divadla Petra Bezruče, Divadla loutek Ostrava, Komorní scény Aréna a nově se do projektu zapojilo i Divadlo Mír. Tento projekt má i svou historickou logiku – Divadlo Petra Bezruče i Divadlo loutek Ostrava byly administrativním rozhodnutím od roku 1980 na přibližně 10 let součástí Státního divadla Ostrava (dnes NDM).
S nápadem vytvoření Ostravského divadelního archivu přišel ředitel NDM Jiří Nekvasil v době, kdy se pod jeho vedením začal digitalizovat archiv Národního divadla moravskoslezského: „Je to velká věc mít jeden server, který bude mapovat veškerou divadelní historii ostravských profesionálních divadel. Oproti knize, která je jednou daná, se může tento server rozšiřovat o další a další informace,“ dodává Nekvasil.
Ostravský divadelní archiv bude sloužit nejen odborné, ale i laické veřejnosti a bude přístupný v elektronické podobě.
Pokud chcete i vy obohatit tuto databázi, kontaktujte vedoucí projektu Ostravský divadelní archiv Stanislavu Hruškovou (stanislava.hruskova@ndm.cz).
Projekt, který bude pro veřejnost spuštěn u příležitosti 100. výročí NDM, tedy nejpozději na podzim roku 2019, je realizován za finanční podpory statutárního města Ostravy.