K tomu slouží dvě kategorie: kategorie „základní knihovna“ a kategorie„významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb“.
„Nikdy jsem nepochyboval o tom, jak důležitou roli hrají knihovny v moderní společnosti – jak důležitými nástroji jsou pro uchování národní paměti a identity, pro výchovu nových generací nejen k pravidelné četbě, ale především ke kritickému myšlení. Dobrá knihovna by ale podle mne měla být především místem, kde se vstupuje do světa kultury a literatury. Měla by být místem setkávání, ve kterém společně můžeme poznávat svět. A důležitou roli v tomto procesu hraje především knihovník, který by měl být laskavý k nevědomým a umožnit jim do světa literatury vstoupit. Když se mu to povede, otevře se před čtenářem nový vesmír a o to jde. Myslím si, že všichni dnes ocenění k této skutečnosti svým dílem přispěli. Gratuluji všem – a jsem si jistý, že se budeme potkávat i nadále,“ řekl ministr Zaorálek při zahájení.
V kategorii „základní knihovna“ obdržela hlavní cenu Místní knihovna ve Větrném Jeníkově za příkladné plnění knihovnických standardů, promyšlenou práci s dětským čtenářem, úzkou spolupráci se školou, obcí, pěstování vztahu k historii místa a citlivou rekonstrukci prostor knihovny.
Diplomy obdržely Místní knihovna ve Svijanech za vytvoření centra komunitních aktivit v citlivě rekonstruovaných prostorách knihovny, příkladnou práci s dětskými čtenáři a pořádání netradičních akcí pro dospělé a Obecní knihovna Lomnice za kreativní práci s dětmi a mládeží a progresívní přístup ke standardním knihovnickým službám, společně tvořícími moderní knihovnu.
V kategorii „významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb“ byla hlavní cenou oceněna Severočeská vědecká knihovna v Ústí n. Labem za projekt Poradenského a edukačního centra jako prvního metodického centra pro spolupráci škol a knihoven v rámci neformálního vzdělávání, diplomem pak Doc. PhDr. Jaromír Kubíček za publikaci „Dějiny veřejných lidových knihoven v českých zemích“, která v úplnosti reflektuje kontinuitu knihovnické práce, její nepostradatelnost pro rozvoj demokratické společnosti a uchování jejích hodnot.