Cílem je sdílet nápady mezi knihovnami a vzájemně se inspirovat. Rozvíjet čtenářství u dětí tak, aby pocítily, že v jejich místní knihovně svět nekončí, že malé je součástí velkého. Formy uplatněné v projektu mohou být různé a formálně jsou děleny do čtyř kategorií – na oblast dětského čtenářství, oblast tvůrčího psaní, oblast výtvarnou a oblast literárně-dramatickou.
Podstatným svorníkem každého ročníku je společné celostátní téma. První rok je vždy věnován přímé práci s dětskými čtenáři v místech. Na jaře následujícího roku pak mohou probíhat regionální přehlídky toho nejlepšího, co v rámci projektu v knihovnách vzniklo.
U příležitosti Mezinárodního dne dětí, tedy kolem 1. června, projekt vždy vrcholí slavnostním setkáním nejaktivnějších dětí s knihovníky, spisovateli a interprety literárních děl, obvykle v Praze. Hlavním obsahem té slavnosti je pasování na rytíře řádu Krásného slova. Pasováno bývá jedno vybrané dítě z každého regionu (celkem max. 15 dětí), jeden spisovatel knih pro děti, jeden interpret a jeden knihovník. Součástí bývá též např. kulturní vystoupení, vzájemná výměna dárků mezi dětmi apod.
Název celého projektu byl inspirován kraťáskem z knížky Zbyňka Malinského Kolotoč s labutěmi, kterou vydala Městská knihovna v Jičíně v rámci týdne Jičín – město pohádky v roce 1999.
Více informací v přiložené TZ