„Školy, učitelé, žáci i jejich rodiče se ocitli v nečekané situaci a potřebují pomoci. S uzavřením škol se totiž mění tradiční způsob vzdělávání, ve kterém se učitelé i žáci s jistotou pohybovali. V novém online prostředí školy potřebujeme alespoň částečně zajistit to, že každé dítě bude mít kontakt se svou učitelkou, učitelem, společně se svou třídou a spolužáky. A právě nástroje jako Microsoft Teams, Google Classroom nebo Jit.si dětem, učitelům i rodičům hodně pomohou,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast školství.
Tradiční vzdělávání nelze překlopit do nového online prostoru. Virtuální prostředí je jiné a řada učitelů má obavy do tohoto světa vstoupit. Proto Královéhradecký kraj přichází s nabídkou pomoci a podpory školám v kraji. Na stránkách skolysobe.cz umisťuje výběr z nabídky online vzdělávacích materiálů a podporuje školy v nastavení jednotného systému komunikace. Cílem je ulehčit učitelům jejich práci, zatraktivnit a zpřehlednit výuku pro žáky, nepřetěžovat je, a také zapojit do online vzdělávání i rodiče.
O podporu mohou školy požádat přes e-mail skolyonline@kr-kralovehradecky.cz a na telefonním čísle 607 051 287. Na území kraje už působí několik lektorů tzv. Digitální pohotovost, kteří pomáhají se zavedením či rozšířením nových nástrojů ve vzdělávání. Většina z nich je z řad učitelů a rodičů.
„Máme nastaveny i konzultační hodiny s lektory a učitelé najdou všechny potřebné informace a odkazy na uvedených webových stránkách. Chceme informace o podpoře dostat i do té nejmenší školy v kraji,“ doplňuje náměstkyně Berdychová. Vedle podpory zavádění online nástrojů se kraj snaží také zjistit stav v dané škole, tedy zda mají všichni učitelé a žáci potřebnou techniku a možnost připojení. Poté kraj bude hledat i cesty k podpoře vybavení škol další technikou.