V rámci letošního ročníku uvede pořádající Studio Damúza také dvě nové autorské loutkové inscenace. V úterý 1. září bude poprvé ve dvojité předpremiéře uvedena inscenace Řeka pro nejmenší diváky od dvou let věku. Předposlední den festivalu pak proběhnou v rámci akce také dvě premiéry.
Druhou novinkou Damúzy je inscenace Špílmachr. Na VyšeHrátky zavítá ve čtvrtek 3. září. Tvůrci slibují setkání s nejslavnějšími postavami české loutkové historie. Ať už jde o krásnou Jenovefu, Don Šajna nebo samotného Fausta. To vše v netradiční kombinaci loutek, ovoce a zeleniny. Špílmachr bude mít na festivalu svou první reprízu, premiéra proběhne koncem srpna na festivalu Letní Letná.
„Studio Damúza má za sebou už dvacetiletou historii. Proto jsme se letos v programu festivalu rozhodli zaměřit především na naši vlastní tvorbu. Nejnovější premiéry konfrontujeme s našimi staršími inscenacemi, které se v minulých letech s úspěchem zúčastnily různých loutkářských festivalů a mají na kontě desítky zájezdů po celé republice i v zahraničí,” upřesňuje nabídku divadelních představení ředitelka festivalu Sára Pospíšilová.
Program je po celý týden určen převážně předškolákům a mladším školákům ve věku od 5 do 12 let dle konkrétní specifikace jednotlivých akcí. Neomezuje se však pouze na divadelní představení. Součástí festivalu bude i několik workshopů různých témat.
Hned dvakrát se v rámci festivalu uskuteční workshop kreativního grafického studia Papelote zaměřený na tvorbu vlastního sešitu nebo bloku ze zbytkových materiálů. Dětští účastníci si vyzkouší tři typy vazeb a spoustu nástrojů k výrobě sešitů a bloků. Druhý výtvarný workshop se bude věnovat výrobě opakovaně využitelných papírových ozdob a proběhne pod taktovkou papírnictví Panoply.
Na děti čekají i workshopy zaměřené na práci s tělem. Prvním z nich bude workshop s názvem Dramahrátky pod vedením lektorek Petry Houškové a Terezy Chvátalové. Účastníci si na něm vyzkouší základní principy hry v roli, improvizaci a pohybová cvičení. Chybět nebude ani workshop Family cirkus s Pavlou Rožníčkovou z Centra pro nový cirkus CIRQUEON. Je postavený na technice Cirkomotoriek Riky Taeymans, ředitelky a zakladatelky belgického centra Circus in Beweging, zaměřuje se na rozvoj koordinace pohybu a motoriky.
„Oproti loňsku festival rozšiřujeme na celý týden od 31. srpna do 6. září a snažíme se nabízet co největší pestrost. Proto jsme kromě představení nebo koncertů zařadili do programu i větší množství workshopů. Jsou určené pro děti různých věkových kategorií od batolat až po školáky a naplňují původní myšlenku VyšeHrátek: podporovat společné trávení času děti a dospělých. Chceme návštěvníkům ukázat, že společnou kulturní aktivitu lze zažít s dětmi různého věku – školáky, předškoláky i batolaty,” doplňuje Pospíšilová.
Z řad batolecích představení se na festivalu objeví pohádky pro nejmenší diváky už od 10 měsíců Batosnění a Ptáček a lev. Dětem od 2 let je pak určena zmíněná inscenace Řeka. Chybět nebude ani široká nabídka jógových workshopů lektorky Lenky Gajdoštíkové.
„Jako jedna z prvních kulturních organizacích jsme se v roce 2016 začali v tuzemsku věnovat celosvětovému trendu divadla pro batolata a už několik let ho představuje českému publiku. Rozvíjí představivost a vnímání dětí, užitek ale přináší nejen jim. Vytváří alternativu rodičům k trávení volného času a zamezuje jejich částečné izolaci během rodičovské dovolené,” doplňuje k batolecí části programu ředitelka Studia Damúza Zuzana Cajtlerová.
Kompletní program VyšeHrátek najdete na www.vysehratky.cz, vstupenky jsou v prodeji v sítí GoOut.
Festival VyšeHrátky 2020 se koná od 31. srpna do 6. září v prostorách Královské akropole na pražském Vyšehradě. Vstupenky na placenou část programu je možné zakoupit online na www.goout.cz, případně v kamenných prodejnách sítě GoOut. Během festivalového týdne bude pokladna otevřena také ve festivalovém areálu. Více informací naleznete na www.vysehratky.cz.
O festivalu VyšeHrátky
Festival VyšeHrátky pořádá od roku 2004 vždy na začátku září Studio DAMÚZA o.p.s. ve spolupráci s NKP Vyšehrad. VyšeHrátky jsou interaktivní festival se zaměřením na loutkové a autorské divadlo a hravě vzdělávací aktivity pro širokou veřejnost, odehrávající se na Královské a knížecí akropoli Vyšehradu. Program se zaměřuje především na skupinu rodičů, kteří chtějí aktivně trávit volný čas se svými dětmi a na školní kolektivy. Snaží se tvořit alternativu ke konzumním akcím s „pouťovým“ programem. Projekt po celou dobu své existence stojí na principu propojování umění, hry a vzdělávání. Hlavní důraz je kladen na podněcování fantazijního a tvůrčího pohledu na svět, aktivní přístup diváka-partnera, zprostředkování mezigeneračního rozhovoru a podporu tvorby studentů uměleckých vysokých škol.
Festival vzniká za podpory Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy, Státního fondu kultury a Městské části Praha 2.
www.vysehratky.cz / www.fb.com/vysehratky / www.instagram.com/vysehratky