Na to, aby se stala součástí obecného osudu, měla přitom jenom velmi málo času, doslova pár let. Většina z nás se s její osobností začala sbližovat až poté, co se – v prosinci 1989 – stal Václav Havel prezidentem, a kdy také ona vystoupila na oči věrejnosti.
Činila tak nerada. Cenila si soukromí a vděla, že „v záři reflektorů“ o ně přijde. Na rozdíl od mnohých jiných mužů i žen však i v nové roli našla sama sebe. Zatímco mnozí míní, že člověk má hrát společenské role, které od něho okolí očekává (a role takzvané první dámy je v tom ohledu typická), existují i ti, kdo vlastním životem znázorňují, že namístě je spíš opak. Dokážou vnutit společenské „roli“ rukopis své vlastní osobnosti. O takových lidech se potom říká, že za sebou zanechali stopu. Že tvořili dějiny.
Olga Havlová si vedle svého charismatického muže-prezidenta našla prostor seberealizace. Založila Výbor dobré vůle, první velkou charitativní organizaci u nás po roce 1989. Jejím dílem byl však i on, její muž. Mnohé z toho, co připisujeme Václavu Havlovi, například z disidentských dob, by se možná vůbec nezrodilo nebo by vypadalo úplně jinak, nebýt Olgy Havlové.
Pavel Kosatík
OBSAH CD:
1. Dětství
2. Setkání s Václavem Havlem
3. Normalizace
4. Rodinný čtyřúhelník
5. Z Hradu do nemocnice
Audioknihu vydal Radioservis, a.s. ve spolupráci s Euromedia Group.
JIŽ VYŠLO:
Pavel Kosatík: 100x Václav Havel
100 slavných i méně známých, ale důležitých výroků Václava Havla. Vět, které vstoupily do dějin a o kterých má smysl přemýšlet i dnes.
Pavel Kosatík vybral stovku Havlových výroků, které považuje z různých důvodů za charakteristické, a okomentoval je v dvojím kontextu. Jednak v onom dobovém, v kterém byly vysloveny, jednak v současném. Čtou Ladislav Špaček a Lukáš Hlavica.