Historicky poučená interpretace hudebních děl již dávno není pouze výsadou skladeb baroka a klasicismu, změny v přístupu k partiturám a jejich čtení zaznamenala rovněž díla 19. století a vrcholné symfonie Antonína Dvořáka nejsou výjimkou. Musica Florea v čele s Markem Štrynclem za posledních několik let předvedla již sedm z jeho devíti symfonií v jiném světle, než na jaké mohou být posluchači tradičních symfonických orchestrů zvyklí.
„Dobově poučená interpretace romantické hudby přináší řadu jejích principů, které byly v průběhu 20. století zapomenuty nebo neprávem přehlíženy. Ať už jde o flexibilní práci s tempem a jeho proměnami, posílení rozmanitosti hudební artikulace nebo záměrná nerovnoměrná intonace, to vše oživuje romantické ideály, k nimž se snažíme přiblížit,“ přibližuje dirigent Marek Štryncl.
V letošní sezóně představení orchestr 3. symfonii Es dur, kterou Dvořák složil na přelomu jara a léta roku 1873, a která byla poprvé uvedena v březnu následujícího roku pod taktovkou samotného Bedřicha Smetany. Z hlediska kompozičního stylu se zde Dvořák postupně oprošťuje od vlivu Wagnera a Liszta a nalézá vlastní cestu, jejíž originalita se naplno projevila v jeho pozdější tvorbě.
„Třetí symfonii Es Dur doplňuje dramatická ouvertura k opeře Alfred a jako bonbónek jsme se rozhodli připojit i skladatelovu pohádkovou Polonézu Es dur,“ doplňuje Štryncl.
Diváci se budou moci do romanticky vášnivé hudby, jejíž poetika chvílemi až bere dech, zaposlouchat z pohodlí domova ve čtvrtek 12. listopadu od 19.00 přímo na webu orchestru www.musicaflorea.cz
Program koncertu Pocta Antonínu Dvořákovi:
Antonín Dvořák
Dramatická ouvertura
Symfonie č. 3 Es dur op. 10 B34
Polonéza Es dur
Musica Florea
Orchestr Musica Florea vznikl roku 1992 jako jeden z prvních zabývajících se stylově poučenou interpretací hudby v České republice. Zakladatelem a vedoucím ansámblu je violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Orchestr hraje na originální nástroje nebo jejich kopie, jeho práce vychází ze studia dobových pramenů a estetiky – vlastní badatelská činnost a oživování zapomenutých interpretačních stylů a prostředků.
Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální díla symfonická, operní a oratorní, a to od počátků baroka až po 20. století. V posledních letech se kromě hlavního zájmu o skladby světového, a především českého baroka a výzkumu barokní improvizace, věnuje Musica Florea také nastudování symfonického díla Antonína Dvořáka. V koncertech i na CD již oživila jeho 1., 2., 4., 5. a 7. – 9. symfonii, v nastudování dalších děl pokračuje.
V roce 2014 vznikla pod hlavičkou orchestru mobilní scéna na principech barokního divadla Florea Theatrum, která dovoluje lepší práci s rekonstruovanými hudebně dramatickými díly – dobovými operami a balety rozmanitého rozsahu.