„Začala jsem jako všichni, šila jsem roušky. Vytáhla jsem starý šicí stroj a pak zjistila, že to není to, co umím. Umím chodit po ulicích a dokumentovat, co se děje. Říkala jsem si, že by to bylo vhodné. Zajímá mě přechodové stádium u lidí. Zajímá mě, co se s nimi děje mimo jejich komfortní zóny,“ říká ke vzniku dokumentu režisérka Markéta Nešlehová a dodává: „Chtěla jsem natočit pozitivní a emotivní dokument a doufám, že se to povedlo. Je v něm zachycena síla, životaschopnost a zjištění, že pomáhat je lidské. Národ sobě 2.0 je o vnitřní síle mnohých z nás a o naději, kterou dáváme ostatním.“
Na začátku bylo březnové vyhlášení nouzového stavu, plošné omezení možností a nejistota budoucnosti. Někteří nastalou situaci přetavili v dobrovolnickou práci pro ostatní, v níž byla omezením jen vlastní fantazie. A právě tento proud byl stěžejní pro autorku dokumentu Národ sobě 2.0, Markétu Oddfish Nešlehovou, jehož název odkazuje k národnímu sepjetí, jen v „aktuální verzi“ 2.0.
Mezi protagonisty snímku nechybí ti, co šili roušky, zajišťovali sociální služby, nebo se starali o dětské domovy. Autorka zavítala rovněž mezi vězně, kteří během karantény pracovali v call centru a pomáhali ostatním. „Dokument je o tom, jak skvělí jsme byli v první vlně koronaviru. Jak jsme si dokázali pomáhat, jako národ se semknout, jít společně za stejnou věcí a věřit tomu, že to společně zvládneme,“ uvádí kreativní producentka dokumentu Lenka Poláková.
režie a scénář: Markéta Oddfish Nešlehová // kamera: Martin Votruba // výkonný producent: Olga Grossmanová // šéfproducent: Markéta Grossmanová // dramaturg a kreativní producent: Lenka Poláková