Navigace

Do Prahy se po dvou letech vracejí zahraniční autoři. V květnu přijedou litevský básník Tomas Venclova a skotský publicista (a fotbalový fanoušek) Paul Cuddihy

2. 5. 2022
Lenka Hanzlíková

PRAHA: Pražský rezidenční program pro zahraniční autory se po dvouleté covidové přestávce v květnu opět rozjíždí. Od roku 2015, kdy byl program zahájen, strávilo v Praze dva inspirující měsíce již 28 zahraničních autorů. Za všechny je možné zmínit třeba Richarda Fidlera (The Golden Maze: a biografy of Prague), Sarah Perry (Melmoth) nebo Liama Piepera (Hračkář). Dva posledně jmenované tituly byly vydány i v češtině.

V květnu do Prahy přicestují významný litevský básník, prozaik a překladatel Tomas Venclova a skotský spisovatel, novinář a fotbalový fanoušek Paul Cuddihy.

Tomas Venclova je jedním z pěti zakládajících členů litevské helsinské skupiny. V roce 1977 byl kvůli své disidentské činnosti nucen emigrovat a od roku 1980 vyučoval ruskou a polskou literaturu na Yale University ve Spojených státech amerických. Patří mezi významné osobnosti světové literatury a je také držitelem mnoha významných světových cen. V Praze by rád pracoval na esejích a básních na téma historických paralel.

Paul Cuddihy je autorem knih se sportovní tematikou, pracuje jako redaktor časopisu fotbalového klubu Celtic Glasgow. V Praze by rád pracoval na životopisném románu o Johnu Williamu Maddenovi, fotbalovém trenérovi, který žil a pracoval od roku 1905 v Praze a často se mu přezdívá „otec českého fotbalu“. Maddenovo jméno je spojováno zejména s fotbalovým klubem SK Slavia Praha.

Rezidenční pobyt je vždy na dva měsíce, proto v letošním roce Praha přivítá i další zahraniční autory. Například z Turecka, Rumunska, Moldávie nebo Taiwanu. Autoři a autorky jsou nově ubytováváni v rodném domě Franze Kafky, který stojí na Náměstí Franze Kafky. Dům je v majetku hl. m. Prahy a byl nedávno rekonstruován. Rezidenční program je součástí aktivit projektu Praha město literatury, který zastřešuje členství Prahy v UNESCO síti kreativních měst literatury.

Plánuje se i další rozvoj rezidenčního programu zejména v oblasti recipročních rezidenčních pobytů. Prostřednictvím Českého centra Řím se podařilo navázat spolupráci se Sdružením italských spisovatelů FUIS. Díky tomu stráví měsíc v Římě český básník a překladatel Tomáš Míka a Praha bude v listopadu 2022 hostit italskou autorku.

 

Sdílejte
Check icon Error icon