Navigace

Návrh zákona o vstupu a dovozu některých kulturních statků na celní území Evropské unie míří do Senátu

3. 10. 2022
Tiskové oddělení MK

PRAHA: Třetím čtením v Poslanecké sněmovně prošel (dne 30. 9. 2022) návrh zákona o vstupu a dovozu některých kulturních statků na celní území Evropské unie a o změně některých souvisejících zákonů. Zákonem o dovozu kulturních statků Česká republika adaptuje svůj právní řád na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/880 ze dne 17. dubna 2019 o vstupu a dovozu kulturních statků, které má ochránit kulturní dědictví v zemích jeho původu. Důvodem přijímání evropské legislativy je snaha nejen zabránit nelegálnímu obchodování s kulturními statky a s tím souvisejícímu drancování archeologických nalezišť, ale případně i získávání peněz k financování terorismu.

Jsem rád, že Poslanecká sněmovna návrh zákona schválila, neboť nelegální obchodování s kulturními statky a drancování archeologických nalezišť představuje závažný celosvětový problém. Dokud bude možné věnovat se nedovolenému, ale lukrativnímu obchodu s kulturními statky bez významných rizik, budou nelegální vykopávky a drancování pokračovat i nadále, a proto nařízení (2019/880) o vstupu a dovozu kulturních statků zavádí komplexní systém pravidel upravujících dovoz těchto statků na území Evropské unie,“ říká ministr kultury Martin Baxa.

Návrh zákona stanovuje postup Ministerstva kultury a celních úřadů, dojde-li ke vstupu kulturních statků (uvedených v příloze A nařízení) ze třetích zemí na celní území Evropské unie v rozporu s právními předpisy těchto zemí a jeho zachycení českým celním úřadem. Dále pak určuje pravidla pro bezpečné uchování takového předmětu a přezkoumání určenou odbornou příspěvkovou organizací až po rozhodnutí o jeho zabavení a následné vrácení do země původu. Navrhovaný zákon představuje zatím první část adaptace na uvedené nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2019/880. Druhá fáze adaptace s termínem do 28. června 2025 pak naváže jednak na zprovoznění centralizovaného elektronického systému na úrovni Evropské unie, který bude sloužit členským státům k výměně informací o dovozech kulturních statků ze třetích zemí a jednak upraví podmínky pro vstup a dovoz určených kulturních statků (uvedených v příloze B a C nařízení), včetně pravidel pro vydávání dovozních licencí. Současně promítne i Prováděcí nařízení Komise (EU) 2021/1079 ze dne 24. června 2021, kterým se stanoví prováděcí pravidla k některým ustanovením nařízení 2019/880. Na základě této právní úpravy se Česká republika zapojí vedle dalších států do boje proti nedovolenému obchodování s kulturními statky včetně financování terorismu prostřednictvím jejich prodeje a s tím spojenému drancování archeologických nalezišť zejména v oblasti Blízkého východu a přispěje tak k zachování světového kulturního dědictví lidstva.    

 

Sdílejte
Check icon Error icon