Navigace

Vernisáž výstavy Pod křídly říšské orlice, Archeologie zblízka a Den matek v muzeu

5. 5. 2025
Lenka Bichlerová

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na vernisáž výstavy Pod křídly říšské orlice. Těšín v letech druhé světové války, která se uskuteční v úterý 6. května 2025 v 17:00 v Historické budově v Českém Těšíně. Autory výstavy jsou Mgr. Pavlína Badurová a Mgr. Martin Krůl, Ph.D. 

od 6. 5. 2025 do 10. 5. 2025

Výstava připomínající 80. výročí ukončení druhé světové války představí život obyvatel Těšína v období německé okupace. Větší část československého Těšínska odstoupena v říjnu 1938 Polsku se během druhé světové války ocitla v Německé říši. Pro obyvatele Těšína a Těšínska to mělo za následek násilné snahy německé správy o jejich germanizaci a kruté represe, které následovaly při jakémkoliv odporu. Těšín jako hlavní město okresu Teschen se stal sídlem celé řady německých institucí a místem konání slavností a přehlídek. Výstava představí německou úřední mašinerii typickou svou systematickou důkladností a množstvím vydávaných dokumentů a průkazů. Stinnou stránku života v době německé okupace pak tvořily široce rozvětvené formy nacistické represe. Mezi nimi táborový systém, prezentovaný na příkladu zajateckého kmenového tábora Stalag, který byl zřízen v Těšíně na jaře roku 1941. Zajatci umístění v táboře a stovkách pracovních komand rozmístěných nejen na území Těšínska, ale i celého Horního Slezska byli využívání k nucené práci pro potřeby válečného hospodářství. Konec německé okupace přineslo osvobození Těšínska Rudou armádou v prvních květnových dnech roku 1945, do Těšína vstoupily sovětské jednotky 3. září 1945.

V sobotu 10. května od 10:00 do 16:00 se v Archeoparku Chotěbuz-Podobora uskuteční akce s názvem Archeologie zblízka: Rostlinné otisky času. Věděli jste, že archeologové při zkoumání minulosti využívají archeobotaniku? Díky analýze rostlinných zbytků zjistí, co lidé jedli, jaké plodiny pěstovali a jak vypadala krajina jejich doby. Přijďte si poslechnout poutavou přednášku archeobotaničky Mgr. Michaely Látkové, Ph.D., s názvem Říční niva a rostliny velkomoravských Mikulčic, která vás zavede do světa pylových zrn, semen a uhlíků – drobných, ale cenných stop minulosti. Součástí akce budou i zábavné aktivity pro děti, které je seznámí se světem dávných rostlin.

Rovněž v sobotu 10. května se uskuteční v jablunkovském Muzeu trojmezí Den matek v muzeu. Budeme vyrábět drobné dárečky maminkám, ale i maminky si mohou vyrobit věnec na dveře nebo ikebanu, ve 13:00 a 15:00 proběhne komentovaná prohlídka expozice Krajina a lidé, děti si mohou vyzkoušet kostýmy a bude přichystáno i něco malého na zub.

Sdílejte
Check icon Error icon