Navigace

Laureátem 38. ročníku Ceny Jiřího Ortena se stal Lubomír Tichý s básnickou sbírkou Místní

22. 5. 2025
Vladana Brouková

ČR: Cenu Jiřího Ortena za rok 2025 získal básník Lubomír Tichý za svou debutovou básnickou sbírku Místní, kterou vydalo nakladatelství Fra a letos byla nominována také na ocenění Magnesia Litera v kategorii DILIA Litera za debut roku.

Odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů zaujala Tichého sbírka svou nesmělou, a přesto lyricky suverénní řečí, schopností proměnit osobní periferní mikrosvět v univerzální výpověď o současnosti.

Slavnostní vyhlášení a krátké autorské čtení všech nominovaných proběhlo v úterý 20. května od 18 hodin v Čítárně Unijazz v Praze. Pořad streamovala ČTK a byl živě přenášen také na facebookovém profilu Ceny Jiřího Ortena.

ZÁZNAM Z VYHLÁŠENÍ NAJDETE ZDE.

Oceněná kniha vzešla z 27 přihlášených titulů. Nominace kromě Tichého sbírky Místní (Fra) získala díla Možnosti přehlíženého (Větrné mlýny) Sufiana Massalemy a Vzteklina (Bílý Vigvam) Apoleny Vybíralové.

Vítěze vybrala odborná porota ve složení: redaktor a básník Jonáš Hájek (předseda poroty), literární historik a teoretik Karel Piorecký, básník a literární teoretik Libor Staněk, básník a novinář Karel Škrabal a spisovatelka, překladatelka a laureátka Ceny Jiřího Ortena 2016 Sára Vybíralová. 

Kromě výše zmíněných nominovaných děl zaujaly porotu svými kvalitami i další knihy.

  • Tipy Jonáše Hájka: Běla Čápová Cucat vnitřní mňau (Malvern), Dorota Ambrožová Poslední léto(Listen).
  • Tip Karla Pioreckého: Anna Štičková Všude pak viděla husy (Protimluv)
  • Tip Libora Staňka: Olga Wawracz Komunitní rozměr (Větrné mlýny)
  • Tip Karla Škrabala: Uyen Giang Nguyen Co by tomu řekli doma (Hnízdo)
  • Tip Sáry Vybíralové: Kristina Hamplová Lover/Fighter (Dokořán).

Laureát Ceny Jiřího Ortena 2025 Lubomír Tichý (*2003) pochází z Rozběřic, studuje bohemistiku a polonistiku na FF UK. Píše recenze a reflexe poezie i prózy (A2, Revue Prostor, Databáze knih), přispívá pravidelnými sloupky do časopisu Host. Publikoval básnickou knihu Místní (Fra, 2024), která byla nominovaná na Magnesii Literu v kategorii debut roku. Jeho tématem je prostor.

„Dlouho se v české poezii neobjevil básník s tak ryze nesmělým a zároveň lyricky suverénním jazykem. Debut, v němž Lubomír Tichý ze svého prožívaného periferního mikrosvěta činí něco velmi univerzálního a současného. Síť propletených vztahů se zde vyjevuje na pozadí environmentálního podtextu a digitality imaginace. Jedná se o sbírku, v níž se prostředí nejen popisuje, ale i spoluvytváří,“ shrnuje odborná porota.

„Kniha Místní vznikala nutkavým obkružováním jednoho místa, mé rodné obce, na kterou jsem kladl různé důrazy. Dětství, rozkročení mezi vesnickým a digitálním prostředím nebo ambivalentní interakce se zvířectvem i obyvatelstvem – to jsou zřejmě hlavní úběžníky mého psaní, byť se vyjevují spíš ex post. V abstrakta totiž přílišnou důvěru nechovám – na rozdíl od detailně konkrétního pohledu směrem ven,“ uvedl Lubomír Tichý.

Cena Jiřího Ortena 2025 je udělována s podporou Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury, Magistrátu hl. města Prahy a partnerem je také České literární centrum (ČLC), které vítězi zprostředkuje tvůrčí pobyt.

Všichni nominovaní od ČLC obdrží překlad ukázky z jejich díla do AJ, FJ a NJ pro účely zahraniční propagace. Cena Jiřího Ortena je podobně jako v předchozích ročnících spojena s finanční prémií pro vítěze ve výši 50 000 Kč. Od roku 2020 jsou 10 000 Kč odměněni i oba další nominovaní.

O vítězné sbírce Místní

Nejezděte na vesnici za babičkou, raději tam rovnou vyrůstejte, dokud si nezačnete všímat, kde to vlastně jste. Je tohle dospělost, ptá se trávy ve stráni mladý muž s kosou. Ano, odpovídá mu stráň. Lubomír Tichý napsal sbírku, kde se svět technologií organicky prolíná s přírodními motivy. Sbírka navíc věrně zachycuje realistické zobrazení venkovského života, ve kterém se v neděli už neozývá klinkot kostelních zvonů, ale přeřvávající se motory automobilů a sekaček.

Laudatio na debut Lubomíra Tichého od Libora Staňka

Dlouhá léta se v současné mladé poezii neobjevil básník s tak ryze nesmělým a zároveň lyricky suverénním jazykem. Navíc jde o debut, v němž Lubomír Tichý pozorování svého mikrosvěta extrapoluje na ty současná. Jeho projev je autentický, protože je samotářský. Ne ale proto, že by byl uzavřený do sebe, zahleděný do svého tvůrčího aktu, ale protože je ve svém vidění svébytný. Sbírka je realistickým zobrazením vesnického života, kde se s naivní upřímností tematizuje dětské prožívání světa. Toto imaginativně členité zarůstání do privátního prostoru, ale v sobě vždy nese stopy čiré univerzálnosti. Z tohoto hlediska je to velmi vyspělá a soudobá lyrika, v níž se environmentální background organicky propojuje se světem digitálních technologií. Tichý jako by tedy dokázal spojovat nespojitelné. Je půvabné číst verše ve kterém vám messenger osvětlují světlušky a hlasovou zprávu přehlušuje živý plot napěchovaný vrabci. Autor rovněž navazuje na tradici tuzemské pozorovatelsky civilní poezie, kterou ale ve své řečové konceptualizaci (ne pouze vidět, ale především myslet očima) bystře a pohotově aktualizuje. Tichého poezie je tak skutečně “místní” se všemi pozitivními konotacemi, které toto slovo generuje. Prostředí totiž nejen popisuje, ale i spoluvytváří a nakonec s ním i splývá.

O Ceně Jiřího Ortena

Cena Jiřího Ortena se uděluje autorovi prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, kterému v době vydání díla není více než 30 let. Toto prestižní ocenění se uděluje od roku 1987, od roku 2009 jej organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). Mezi laureáty Ceny Jiřího Ortena patří například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý, Petra Hůlová, Petra Soukupová, Marek Šindelka, Sára Vybíralová, Anna Cima, Hana Lehečková, Šimon Leitgeb, Vojtěch Vacek, Filip Klega či Marek Torčík.

www.cenajirihoortena.cz

Sdílejte
Check icon Error icon