Navigace

Malíř Jan Pištěk vystavuje na Pražském hradě

8. 7. 2025
Natalie Máchová

PRAHA: Pražský hrad otevře před létem novou výstavu. V Královském letohrádku představí výběr ze zásadních děl malíře Jana Pištěka, který patří ke generaci tvůrců, jež vstoupila na uměleckou scénu v polovině osmdesátých let a zásadně formovala celé porevoluční období. Přehlídka téměř 60 velkoformátových obrazů ukazuje fáze a proměny, jimiž Pištěkova tvorba prošla od svých počátků v roce 1988 až do současnosti. Výstava potrvá od 13. června do 7. září 2025. Kurátorkou je Barbora Kundračíková.

od 13. 6. 2025 do 7. 9. 2025

Jsme rádi, že můžeme Královský letohrádek opět otevřít umění, které do takto působivého prostředí patří. K výstavě se nám navíc podařilo sestavit tým špičkových odborníků. Kurátorství se ujala Barbora Kundračíková, o prostorové a výtvarné řešení se postarali architekt Pavel Kolíbal a grafický designér Robert V. Novák,“ uvádí kulturní a programová ředitelka Pražského hradu Veronika Wolf.

Výstava mapuje zdroje a témata Pištěkovy tvorby i jejich proměny, ukazuje různé přístupy k malbě a obrazu obecně. „Jan Pištěk je bytostně spjat s postmoderní malbou, jež jej uvedla do globálního prostředí i rozšířeného pojetí obrazu a obraznosti. V mnoha ohledech přitom navázal na to, co znal z dětství, z domova, podstatnější však bylo zcela jistě jeho osobní hledačství. Je vypravěčem příběhů nikoli proto, že s každým obrazem spojuje konkrétní narativ, často takřka magicko-realistický, bájný či heroický, ale proto, že příběhem učinil samu malbu,“ popisuje kurátorka Barbora Kundračíková.

Pro malíře Jana Pištěka je jeho tvorba úzce spojena s experimentováním. „Podle potřeby měním témata, výrazové prostředky, techniku malby i vizuální styl. Neumím si to jinak představit, protože bych sám sebe nudil. Vybral jsem si asi tu složitější cestu k cíli, chci překvapovat a sám sebe bavit. Tam kam směřuji, by se jednou, na konci, mělo vše propojit v jeden celek bez rozdílu námětu a času, kdy jsem jednotlivými etapami procházel. Jsem rád, že díky výstavě v Letohrádku na Pražském hradě můžu částečně tuto cestu návštěvníkům ukázat,“ vysvětluje umělec Jan Pištěk.

Současně s výstavou vychází o Janu Pištěkovi a jeho tvorbě také obsáhlá publikace z produkce nakladatelství Kant.

  

O autorovi

Jan Pištěk (*1961) absolvoval pražskou Střední uměleckou školu Václava Hollara, v letech 1980 až 1986 navázal studiem na Akademii výtvarných umění, kde se stal roku 1990 odborným asistentem a pět let působil v ateliéru malby (profesor Bedřich Dlouhý). Během devadesátých let pro něj byla důležitá spolupráce s pražskou Galerií Behémót, patřil k jejím kmenovým autorům. Silný vliv na jeho uvažování a další směřování měly cesty za oceán (Triangle Artist’s Workshop v New Yorku a studijní cesta po americkém středozápadě) a přímá zkušenost s mezinárodním prostředím.

Vedle volné tvorby se v letech 1997 až 2007 jako kostýmní výtvarník věnoval také práci pro film a divadlo. Se svým otcem Theodorem Pištěkem spolupracoval na rozsáhlých amerických produkcích natáčených v České republice a výpravných českých muzikálech. Samostatně se pak podílel na projektech Divadla bratří Formanů na lodi Tajemství a v Národním divadle.

Jan Pištěk: Skryté příběhy

Královský letohrádek Pražského hradu

Od 13. června do 7. září 2025, otevřeno denně od 10 do 18 hodin

Základní vstupné: 160 korun

www.hrad.cz

Sdílejte
Check icon Error icon