Tématem bude prezentace výsledků archeologických výzkumů na státním zámku Telč během rekonstrukcí v posledních letech, které přinesly nové informace o jeho podobě ve středověku, kdy byl postaven jako hrad.
Prohlídka se uskuteční ve dvou termínech, a to 14. července a 18. srpna 2025, vždy v pondělí od 13:00 hod.
„Kromě prostor zahrady, malého dvorku, hlavního nádvoří a hospodářského dvora navštívíme sklepy starého paláce, běžně přístupné v rámci okruhu 4. Zámecké podzemí. Prohlídka bude doplněna výkladem zaměřeným na to, co nám dochované konstrukce říkají o stavebním vývoji a podobě středověkého hradu“, slibuje archeolog Stanislav Vohryzek, který zájemce touto lokalitou provede.
Archeologické léto je oblíbená prázdninová akce, kdy odborníci z Archeologických ústavů Akademie věd ČR a několika desítek dalších institucí zvou na návštěvu atraktivních archeologických lokalit a míst se zajímavou a mnohdy tajemnou historií.
Odkaz pro více informací o akci: Archeologické léto
Odkaz pro více informací o vycházce v Telči a pro příp. registraci: SZ Telč – Archeologické léto
Počet míst je omezen, doporučujeme se včas zaregistrovat.
O přednášejícím
Mgr. et Mgr. Stanislav Vohryzek, Ph. D. vystudoval bakalářské studijní programy Klasická archeologie – Historie a Archeologie, navazující magisterský program Historie – Archeologie a doktorský program Historie – české dějiny na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2017 pracuje na územním odborném pracovišti NPÚ v Telči jako archeolog. Odborně se zaměřuje na problematiku dějin šlechty, osídlení, kasteologii a monasterologii. Aktivně se podílí na publikační a přednáškové činnosti Národního památkového ústavu.
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Telči, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je naplňovat v Kraji Vysočina poslání odborné instituce památkové péče dané zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Telči také zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu, organizuje cyklus přednášek Rodinné stříbro – Památky kolem nás a provádí archeologické průzkumy. Další informace najdete na www.npu.cz/uop-telc.