Navigace

Červenec ve znamení putování – Den poutníka otevře Stezku sv. Ludmily přímo v jejím rodišti

16. 7. 2025
Hana Tietze/ika

MĚLNÍK: Poutní sezóna je v plném proudu – v červenci přivítá Mělník akci Den poutníka, kde se slavnostního zahájení provozu dočká Stezka sv. Ludmily.

18. 7. 2025

Na další činnost tak navazuje spolek SVATÁ LUDMILA, který letos otvírá dvě nové poutní stezky, podporuje duchovní témata ve spojení s historií i udržitelný turismus. V pátek 18. července čeká poutníky tradiční setkání, tentokrát v rodišti české světice, ve městě Mělník. Na jednodenní akci naváže pětidenní putování po nově otevřené Stezce sv. Ludmily.

 

Den poutníka – 18. července

Zájem o putování každoročně roste. Den poutníka si připomenou opět po roce zájemci u příležitosti tradičního svátku sv. Jakuba. Letos se bude konat 18. července ve Mělníku, kde je připravený doprovodný program na Mělnickém zámku, stejně jako v kostele sv. Ludmily. Chybět nebudou zajímavé přednášky poutníků, koncert nebo degustace vína v zámeckých sklepích.

Na tyto akce naváže vůbec první pětidenní putování po nově vzniklé Stezce sv. Ludmily (resp. po její části) dlouhé 132 kilometrů, která spojuje kompletně všechna místa související s životem světice. Provede zájemce místy, kde před více než tisíci lety vznikal raně středověký český stát. Poutníci uvidí hradiště, kde Přemyslovci rozhodovali o politickém uspořádání země, kde se kníže Václav učil latinsky a kde kněžnu Ludmilu zastihla smrt. Stezka sv. Ludmily propojuje nově Beroun, Tetín, Budeč, Levý Hradec, Karlštejn, Mělník a Srbsko, ale prochází také Prahou. „Kde jinde otevřít stezku nejznámější české světice než v jejím rodišti na Mělníku. Zájem o poutě, které vedou za historií každý rok roste. Poutníci vnímají potřebu relaxace v hektické době, a právě poutě za zajímavými místy jim pomáhají se s nároky všedních dnů třeba i lépe vyrovnávat,“ upřesňuje Miroslava Janičatová, předsedkyně představenstva SVATÁ LUDMILA, z. s.

Přihlášky a více informací o Dni poutníka na https://www.putovanizakoreny.cz/akce/den-poutnika-2025.

 

K dalšímu zajímavému putování může inspirovat otevření prodloužené poutní Stezky sv. Vintíře vinoucí se česko-německým pohraničím z Blatné do Břevnovského kláštera v Praze. Trasa otevřená ve Svatém Janu pod Skalou navazuje na původní stezku z bavorského Niederalteichu do Blatné. Turisté teď mohou nově dojít historickými cestami až do Břevnovského kláštera, kde je někdejší diplomat, světec a první obyvatel Šumavy – sv. Vintíř – pohřbený. „Stezky, jako je ta Vintířova, propojují naši historii s dnešním světem a ukazují, jak důležité je uchovávat paměť krajiny. Věříme, že nová poutní trasa přispěje nejen k oživení zájmu o region, ale také k rozvoji šetrného turismu a poznávání našich společných kořenů,“ říká Libor Picka, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Plzeňského kraje.

 

Více o Dnu poutníka a spolku SVATÁ LUDMILA na: www.nasisvetci.cz, www.putovanizakoreny.cz, https://ultreia.cz/, www.svataludmila.cz

Svatá Ludmila 1100 let, z. s. – dnes již jen SVATÁ LUDMILA, z. s.

Spolek Svatá Ludmila vznikl v roce 2015 s cílem propojovat svatoludmilská místa (nejen) v České republice a pečovat o odkaz sv. Ludmily. Po realizaci 1100. výročí její smrti v roce 2021 rozšířil spolek svou činnost do projektu poutní turistiky, Putování za kořeny, s myšlenkou propagace více či méně významných poutních míst v Čechách a na Moravě. Jde o celonárodní iniciativu propojující historii, kulturu, přírodu a udržitelný rozvoj venkova. Koordinátorem projektu je spolek SVATÁ LUDMILA, z. s., který iniciuje jeho koncepci a zajišťuje zapojení partnerů z oblasti veřejné správy, neziskového sektoru a soukromé sféry. V rámci projektu Naši světci se dále věnuje připomínání odkazu národních světců a historických osobností spojených s počátky českého státu.

Více na www.svataludmila.cz.

Sdílejte
Check icon Error icon