V první řadě tu návštěvníci najdou část stálé expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost, věnovanou modernímu cestovatelství. Prostřednictvím fotografií, filmových dokumentů a trojrozměrných exponátů z nejrůznějších koutů planety dokumentuje obě cesty dnes už legendárních cestovatelů, inženýrů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Představeni jsou zde i další známi cestovatelé jako Eduard Ingriš či Stanislav Škulina.
Na výstavě s názvem Co jsme viděli na svých cestách a ostatní přešli je představen výběr těch nejlepších fotografií ze stejnojmenné soutěže, kterou letos už po dvanácté uspořádal Klub H+Z. Na výstavě je možné vidět černobílé i barevné fotografie, a to jak z cest po naší vlasti, tak z cest do celého světa s tématikou: člověk a Země; člověk, jeho život a činnost; krajina; architektura země; příroda, fauna i flóra; folklór, lidové tradice a zvyky; žánrové snímky.
Cestám Hanzelky a Zikmunda je věnována také výstava Tehdy a teď, tady a tam. Ta zachycuje jedinečným způsobem převážně proměny světa za sedm desetiletí na srovnávacích fotografiích z cest inženýrů Hanzelky a Zikmunda ve 40.-60. letech minulého století a z nedávných expedic Z100 a Z101. Součástí jsou mimo jiné mimořádné dokumenty ze současné filiálky firmy Baťa v Africe, pamětníky okouzlí vzpomínka na temnou fotografickou komoru.
Tři významná poutní místa Zlínského kraje představuje výstava Tři Panenky Marie, která mimo jiné připomíná 130 let od založení Matice svatohostýnské, 260 let od posvěcení kostela Narození Panny Marie ve Štípě a 290 let od posvěcení nové kaple Panny Marie Sněžné na Provodově-Maleniskách. Jsou zde vysvětleny počátky těchto poutních míst, jejich zakladatelské legendy, bohatá historie, ale i současnost zdejších poutí. Návštěvníci se dozví, jaké tři ikonografické typy reprezentují zobrazení Panny Marie z Hostýna, Štípy nebo Provodova, kudy vedly poutní cesty a jak probíhala pouť jednotlivých procesí. Panely doplňuje průřez poutním a pouťovým uměním, v němž lze nalézt růžence, škapulíře, svaté obrázky, podmalby na skle, hračky či kramářské písně, které patřívaly k cenným památkám na poutě.
Expozici a výstavy, které jsou určeny především dospělému návštěvníkovi, doplňují každý prázdninový čtvrtek programy a dílny pro děti. Ve čtvrtek 24. července se děti od 10 let na dílně Tehdy a teď dozví, co spojovalo společnost Baťa s cestováním, jak obtížné bylo tehdy procestovat svět, jaké byly tehdy překážky a jak moc se změnila natáčecí technika. Prostřednictvím fotografií návštěvníci zjistí, jaká dobrodružství čekala J. Hanzelku a M. Zikmunda i současné cestovatele expedice Zikmund100 a Expedice Z101.
Ve čtvrtek 14. 8. se děti od 6 let na dílně Tři Panenky Marie stanou na chvíli poutníky a seznámí se se třemi poutními místy našeho regionu, poodhalí historii jejich vzniku i současnou atmosféru. Součástí programu je výroba suvenýru z pouti, který si každý odnese na památku.
Pořádnou jizdu zažijí děti také v Muzeu luhačovického Zálesí na dětské komentované prohlídce výstavy AUTO-MOTO-KOLONÁDA, která se v létě uskuteční 22. července, 5. a 19. srpna. Děti ve věku 6 – 11 let si tady připomenou Autodny v Luhačovicích – automobilový a motocyklový svátek, kterého se každoročně účastnili automobiloví závodníci v 30. letech.
Více informací na www.muzeum-zlin.cz