Navigace

Arcibiskupský zámek v Kroměříži hostí výstavu Josef Mánes opět na Moravě

2. 7. 2025
Jiří Uhlíř/ika

KROMĚŘÍŽ: Do výstavních prostor Galerijní chodby v 2. patře zámku se od 23. května do 31. srpna 2025 vrací výrazná osobnost českého výtvarného umění – Josef Mánes. Výstava s názvem Josef Mánes opět na Moravě vzniká ve spolupráci s Národní galerií Praha a představí návštěvníkům výjimečný vztah tohoto umělce k moravskému prostředí.

od 23. 5. 2025 do 31. 8. 2025

„Výstava Josef Mánes opět na Moravě připomíná nejen jeho silné pouto k moravskému regionu, ale zároveň zdůrazňuje význam jeho tvorby v rámci českého umění 19. století. Výstava je součástí návštěvnického okruhu Via Magnifica.

„Je pro nás velkou radostí, že výsledkem spolupráce s Arcibiskupským zámkem v Kroměříži je tak krásná výstava, která připomíná dílo a příběh Josefa Mánesa i zde na Moravě,“ říká Alicja Knast, generální ředitelka Národní galerie Praha a dodává: „Spolupráce s regiony je pro nás závazek a čest. Společně vytváříme prostředí, které podporuje výtvarné umění a zpřístupňuje ho všem. I díky spolupráci s partnery napříč Českou republikou pro nás pojem ‚národní‘ znamená víc než jen příslušnost k instituci – vyjadřuje otevřenost a sdílenou odpovědnost.“

Expozice pod kurátorským vedením Markéty Vondrové a Veroniky Hulíkové nabídne výběr Mánesových děl inspirovaných Moravou – kresby lidových krojů, grafické práce i plátna, z nichž nejslavnější “Červené paraplíčko”, dlouhodobě zapůjčené do NGP ze soukromé sbírky, bylo inspirováno Mánesovými pobyty v Čechách pod Kosířem. Josef Mánes Moravu opakovaně navštěvoval a díky silným přátelským i uměleckým vazbám se pro něj stala „druhým domovem“. Vztah k tomuto kraji dokládá i úryvek z básně, kterou složil jako dar pro své moravské hostitele na zámku v Čechách pod Kosířem, hraběte Augusta Alexandera Silva Tarouca a jeho choť Isabellu Sofii:

„Po Moravě, po Moravě / srdce mé touží.
Do Čech, do Čech / pusťte mě, bozi…“

Přátelské vazby byly ale jen jedním z důvodů, proč Mánes k Moravě tolik přilnul a opakovaně se sem vracel. První cesta na moravský a slezský venkov přivedla Mánesa již roku 1846. V roce 1849 pak byl vyslán uměleckým spolkem Jednota umělců výtvorných na Ústavodárný říšský sněm, který se konal na zámku v Kroměříži. Krajina, folklór a srdečné přijetí místních obyvatel se pro něj staly hlubokým zdrojem inspirace, ale i vnitřního klidu. Pravidelně se vracel do Čech pod Kosířem i do Blanska, odkud podnikal výlety, během nichž vznikla celá řada kreseb a studií lidových krojů i přírodních scenérií.

www.zamek-kromeriz.cz

www.ngprague.cz

Sdílejte
Check icon Error icon