Už 30. září má uzávěrku tradiční Brno Ph.D. talent, soutěž, která letos završí deset let fungování. Pětadvacet studentů prvních ročníků technických a přírodovědných doktorských programů, kteří nejlépe obstojí ve třech soutěžních kolech, získá tříleté stipendium ve výši 100 tisíc korun ročně. To jim umožní soustředit se plně na vědeckou práci a nevěnovat se kvůli výdělku vedlejším činnostem. „Město díky tomu udrží u špičkové vědy schopné mladé lidi, kteří mu pomáhají v rozvoji tolik potřebné znalostní ekonomiky,“ dodala primátorka Markéta Vaňková.
V průběhu října se budou sestavovat a finalizovat účastníci tentokrát týmové univerzitní soutěže, MUNISS. Týmy propojují studenty z různých univerzit a oborů, tak aby se mohli na zadané téma podívat z co nejvíce úhlů pohledu. Letos budou navrhovat nová využití několika brownfieldů – bývalé vojenské jídelny na Žižkově, areálu bývalého FSIK METAL a lokality zahrádek přilehlých k areálu bývalé cihelny v Řečkovicích. Výsledkembudou pro město inspirativní a inovativní nápady, které může dále využít pro svou potřebu.
Jak asi bude život v Brně vypadat v roce 2028? Co si o tom myslí středoškoláci, by měla zjistit soutěž vypsaná ve spolupráci města a Knihovny Jiřího Mahena. Soutěže #BrnoBudoucnosti se mohou zúčastnit mladí lidé od 15 do 20 let. Jejich úkolem je vytvořit literární dílo nebo video, v němž odpoví na otázky, co se jim v Brně líbí, co ne a co jim tu chybí. Termín odevzdání prací je do 30. listopadu, rozsah a další náležitosti zájemci najdou na webu www.brnobudoucnosti.cz.
Výherce čekají věcné a finanční odměny, slavnostní vyhlášení výsledků s předáním cen je v plánu příští rok v lednu.
Z rozpočtu města jde aktuálně na popularizaci vědy přes 30 milionů korun, dalších 45 milionů pak míří na podporu výzkumných center, talentovaných studentů, inovačních malých a středních podniků, ale i na činnosti JIC. „Jsou to dobře investované peníze,“ je přesvědčená Markéta Vaňková. „Brno by mělo být i nadále chytrým, inovativním a vzdělaným městem.“