Navigace

Cenu Artis Bohemiae Amicis obdržel švýcarský dirigent a fagotista Stephan Baumgartner

3. 5. 2018
Simona Cigánková

PRAHA: Ocenění zásluh o propagaci české kultury převzal švýcarský dirigent a fagotista Stephan Baumgartner ve čtvrtek 26. dubna vrefektáři dominikánského kláštera vJilské ulici na Starém Městě vPraze zrukou náměstkyně ministra kultury Kateřiny Kalistové.

 

Kromě propagace české hudby na mezinárodním poli významně podporoval český posrpnový exil ve Švýcarsku. V jeho Galerii am Hinterberg v Curychu koncertovali například Talichovo kvarteto či Svatopluk Karásek.

Stephan Baumgartner studoval hru na fagot na curyšské konzervatoři. V letech 1967 – 1973 pokračoval ve studiu v Praze, nejprve na konzervatoři a poté na HAMU. Českou republiku si velmi zamiloval; na zahraničních turné, kde koncertuje jako hlavní fagotista komorních těles, českou hudbu a kulturu soustavně propaguje.
V roce 1979 založil Stephan Baumgartner v Curychu Galerii am Hinterberg. Prostor k umělecké realizaci zde dával hudebníkům, výtvarníků i literátům především z české emigrace. Galerie přitom nesloužila jen jako výstavní a koncertní prostor, ale také jako místo setkávání, kulturní výměny a vzájemné inspirace. Za dobu jejího trvání se tu na více než 3000 koncertech a dalších scénických vystoupeních prezentovala široká plejáda špičkových hudebních těles i jednotlivců, kteří buď nemohli doma vystupovat, nebo je naopak nemohlo slyšet exilové publikum. V galerii proběhly také stovky výstav výtvarných děl, a to nejen etablovaných umělců. Plných 35 výtvarníků si právě zde odbylo svou výstavní premiéru.
 

Komunistická vláda ČSSR proto Stephanu Baumgartnerovi přidělila statut „persona non grata“ a na 8 let mu znemožnila vstup do země. 

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

 

ZDROJ zprávy a přiložené fotografie

Sdílejte
Check icon Error icon