Navigace

Česká asociace orální historie vyhlašuje V. ročník soutěže o nejlepší studentskou práci realizovanou metodou orální historie

18. 1. 2017
Irena Koušková

ČR: Soutěž se vypisuje ve třech kategoriích – základní školy, střední školy a vysoké školy. K hodnocení budou přijaty práce ze školního a akademického roku 2015/2016 a 2016/2017. Orální historie jako jedna z metod historiografie je nezastupitelná zejména tam, kde je řada pramenů z různých důvodů nepřístupná nebo byla zničena; v tomto případě je často jediným zdrojem informací o určité historické události.

Proto má tato metoda svůj specifický význam právě pro výzkum společností ovládaných totalitními režimy, kde neexistuje pluralita pramenů a kde převažují dokumenty státní a stranické provenience, které navíc zaznamenávaly jen takové události, jež jejich původci považovali ze svého hlediska za významné. V období systémových změn se jak rozpadající se nebo nově vznikající instituce příliš nestarají o zabezpečení a archivování dokumentů vzešlých z jejich činnosti. Některé klíčové události písemné dokumenty vůbec nezachycují. K vyplnění této mezery přispívají vzpomínky a vyprávění účastníků, které pomáhají rozšířit i naši faktografickou základnu a spolu s ostatními prameny slouží k analýze historických faktů. Získávání faktů však není hlavní prioritou orální historie, tou je samotný subjekt rozhovoru a jeho individuální sdělení, osobní prožitky, rozhodování ve složitých i každodenních situacích, osobní motivace atd.

 

Požadavky na přijetí práce do soutěže

Individuální či skupinová autorská práce založená na základě vlastního výzkumu. Do soutěže budou přijaty seminární ročníkové/bakalářské/diplomové či jiné práce, které ve výzkumu stanoveného tématu používají metodu orální historie. Do soutěže lze zařadit pouze původní práce, které se dosud neumístily v jiných soutěžích.
Do soutěže budou zařazeny i práce cizojazyčné.

 

Hodnocení

Každou studentskou práci zařazenou do soutěže posoudí členové výkonného výboru COHA a minimálně dva nezávislí posuzovatelé – odborníci v daném oboru.

 

Kritéria hodnocení

Celkový přínos, odborné zpracování, použitá literatura, prameny, metodika zpracování, práce s materiálem pořízeným metodou orální historie, jeho analýza, schopnost interpretace rozhovoru a originalita.

 

Doporučení

Každá studentská práce má svého navrhovatele (ZŠ/SŠ/VŠ učitel), který práci do soutěže doporučí. Práce navržené do soutěže posílejte v elektronické podobě spolu s doporučením na mailovou adresu czechoralhistory@gmail.com nebo písemně na adresu Česká asociace orální historie o.s., Vlašská 9, 118 40 Praha 1.

 

Uzávěrka soutěže je 17. listopadu 2017

Výsledky budou vyhlášeny na valném shromáždění COHA v sídle AV ČR na Národní tř. 3, Praha 1. Termín bude upřesněn s dostatečným předstihem

 

Ocenění

Tři nejlepší práce vyhodnocené v každé kategorii získají certifikát o umístění v soutěži a finanční odměnu. Oceněny budou pouze mimořádné studentské práce. Pokud se v soutěži žádná taková práce neobjeví, COHA si vyhrazuje právo ocenění ani finanční odměnu neudělovat.

 

Web: https://sites.google.com/site/czechoralhistoryassociation/home

Zdroj: http://www.icm.cz/ceska-asociace-oralni-historie-vyhlasuje-v-rocnik-souteze-o

 

Sdílejte
Check icon Error icon