Navigace

Den národní kultury

11. 1. 2016
luk

ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.

Během tohoto večera zazní úryvky z práce tohoto výjimečného básníka v kombinaci s hudbou dvou významných skladatelů: George Enescu a Bély Bartoka. Akce se koná v Sukově síni Rudolfina  (Alšovo nábř. 12, 110 00 Praha 1, Česká republika). Sídlo České filharmonie,které pochází ze druhé poloviny 19. století, je nejreprezentativnější budovou novorenesančního stylu v České republice. Pro tuto nevšední příležitost Rumunský kulturní institut v Praze pozval hudební formaci Musica Viva (klavíristku Andreeu Butnaru a violončelistu Florina Mitreu), kteří společně se skvělou herečkou, Ioanou Calotă, dovedou toto hudebně-dramatické představení k dokonalosti.

 

Za zmínku také stojí fakt, že touto akcí si připomínáme hned dvojí výročí, jelikož letos uběhlo 135 let od narození rumunského skladatele George Enescu. V této kombinaci se romantický styl pojí se symboly estetického a kulturního rumunského prostoru v dokonalé symbióze, jež nám umožňuje vychutnat si uměleckou tvorbu minulosti společně se současnou pod záštitou interdisciplinárnosti.

V rumunské literatuře představuje Mihai Eminescu archetyp pro budoucí generace básníků a humanistů. Člověk, za jehož úspěchem stojí utrpení, velký patriot, který věděl, jak využít spirituální hodnotu místa svého původu, básník Jitřenky je mistrem jazyka a verše, a pro rumunský národ zůstane nesmrtelným.

Hudební formace Musica Viva byla vytvořena v roce 2005 klavíristkou Andreeou Butnaru a violončelistou Florinem Mitreou a je pojata a formována jako dynamická manifestace klasické komorní hudby. Za osm let své existence dostala její vášeň pro komorní hudbu  podobu mnoha úspěšných projektů jak doma, tak i v zahraničí, jako např.:„Brahmsiana“ (2008), synkretické vystoupení Zvuk, hmota, slovo (2010), velmi důležitý projekt „Beethoven – Integrál klavírních trií“ (2011 – 2012) a „Hudební dialogy“ (2013 – 2015). V roce 2013 se Musica Viva stala jednou z formací, které BBC Radio Classic vybralo, aby reprezentovala Rumunský den v průběhu vysílání Rádia Evropské unie.

Vstup volný pro všechny, kdo milují krásu!

Rumunský kulturní institut v Praze 
 Nerudova 256/5, Malá Strana, 118 00 Praha 1
 

 
 
Sdílejte
Check icon Error icon