Vrcholem festivalu je hned jeho slavnostní zahájení, které se odehrálo ve čtvrtek 22. června v zahradách vil Tugendhat a Löw-Beer. Festival Meeting Brno uvedl diskuzi prezidenta České republiky Petra Pavla s prezidentkou Slovenské republiky Zuzanou Čaputovou s názvem „Patříme k sobě?“. „Je nám velkou ctí, že můžeme letošní ročník zahájit právě prezidentskou diskuzí v místě, kde bylo před třiceti lety oznámeno rozdělení Československa. Rádi bychom posunuli vnímání toho místa ze symbolu rozdělení našich dvou států na symbol vzájemného partnerství a kooperace,“ říká ředitel festivalu Meeting Brno Petr Kalousek. Záznam z celého slavnostního zahájení lze sledovat na Youtube kanálu Meeting Brno: Patříme k sobě? 22.6.2023.
Festival Meeting Brno nabídne i další bohatý program připomínající výročí rozdělení Československa. Jedním z vrcholů bude 23. června premiéra původní hry Markéty Špetíkové „Dnes to rozdělíme“ v režii Michala Zetela. Hra je dialogem Václava Klause
a Vladimíra Mečiara v den, kdy bylo oznámeno rozdělení, a odehrává se ve vile Tugendhat. Diváci se také mohou 26. června těšit na diskusi „Česko – domov slovenský“ za účasti patronky letošního festivalu Andrey Růžičkové nebo na koncert slovenské písničkářky Katarzie na Jakubském náměstí.
Festivalový program se neomezuje pouze na kulturní akce, ale má také svou vzdělávací linku. Do Brněnce Meeting Brno přiveze děti z 12 zemí Evropy, aby se staly spolutvůrci budování Muzea přeživších. To vznikne v místě bývalé textilní továrny proslavené oscarovým filmem Schindlerův seznam. Festival také pořádá vzdělávací konferenci „Česko jako education village“ a diskuzi „Riziko výchovy“, jenž přinášejí nové pohledy na vzdělávání a výchovu v současném světě.
Dalším tématem letošního ročníku je postavení žen v církvi. Dne 28. června se uskuteční premiéra divadelní inscenace o Ludmile Javorové, první ženě vysvěcené – proti všem regulím – na katolického kněze. Hra v režii Veroniky Všianské nese název „Co je v bytí nelze odejmouti“. Dne 30. června se pak mohou diváci seznámit se životem řádových sester během programu nazvaném „Sestry v akci a kontemplaci“, který mimo jiné nabídne workshop meditace nebo gregoriánského chorálu.
Letošní ročník festivalu Meeting Brno vznikl za finanční podpory statutárního města Brna, Jihomoravského kraje, Česko-německého fondu budoucnosti, generálního partnera Eco Investment a ve spolupráci s organizacemi Muzeum města Brna a Muzeum brněnska. Vstupenky a rezervace míst jsou k dispozici na webových stránkách festivalu www.meetingbrno.cz., kde jsou také podrobné informace o jednotlivých akcích, programu
i dalších zajímavostech.
Festival Meeting Brno
Propojuje zdánlivě nepropojitelné názorové proudy, rozličné kultury a podporuje mezináboženský dialog. Přináší kvalitní umění z různých částí světa, nabízí platformu k diskusi a dává návštěvníkům prostor pro setkání. Je místem, kde je možné vážit si jeden druhého a kde vzájemná odlišnost je pozitivní výzvou k objevování pravdy.