AKTUÁLNĚ: vernisáž i výstava v opavské galerii KUPE jsou kvůli vládnímu nařízení v souvislosti s COVID-19 v původním termínu zrušeny!!!
„Fotil jsem street fotografie a dlouho hledal nějaké spojující téma. Jednoho dne jsem se vracel z vycházky po Londýně a před jedním obchodem s luxusní módou jsem viděl nějaký šrumec. To aktivisté proti kožežinovému průmyslu zápasili s ochrankou. Nepřinesl jsem žádné zázračné fotky, ale téma na další tři roky práce,“ říká Sládek, který dálkově studuje na opavském Institutu tvůrčí fotografie. Podle něj jsou demonstrace nejen důležitou součástí demokracie, ale pro fotografa také výjimečnou příležitostí zachytit lidi bez běžných bariér. Do ulic jdou totiž s vědomím a často i cílem, aby byli vidět.
Pro svůj projekt se Sládek neomezil pouze na jedno téma protestu. Fotil jak milionový pochod proti Brexitu, tak pravidelné víkendové výlety britských žlutých vest, průvody LGBTQ komunit, protesty proti škrtům ve zdravotnictví či vědě, blokády mostů a ulic hnutím Extinction Rebellion ale třeba i individuální protest syrského imigranta proti ruskému bombardování nebo podpůrné protesty libanonské, alžírské či súdánské menšiny revolucím v jejich rodištích.
Podle Sládka je fotografie protestu samostatnou disciplínou v záloze. Na jednu stranu se snímky poměrně často umisťují na fotožurnalistických soutěžích, aby připoměly zásadní politické události, na druhou v povědomí zústává jen velmi málo z nich. Soudí, že mnohdy za to může programově definovaná poptávka po stejných typech záběrů. „Fotografie protestu mohou divákům říkat mnohem více, než kolik bylo na místě lidí a kdo měl nejvtipnější transparent. V tom davu se dějí úžasné příběhy a naleznete tam celou škálu emocí, nejen ty naštvané a křičící lidi vpředu,“ dodal.
Soubor Do ulic, jak autor výběr nazývá, není tradiční reportážní fotografií, ale spíše sociálním dokumentem s výraznými davovými portréty a hlubokými pohledy do očí účastníků. Žádná z fotografií přitom není inscenovaná.
V Opavě bude k vidění několik desítek tisků z londýnské série, ale vůbec poprvé také fotografie, které Sládek pořídil během dvou velkých demonstrací na pražské Letné a také výběr záběrů z libanonského Bejrútu, kde mladí lidé již od října denodenně protestují proti korupci, sektářství a klientelismu tamních politiků. Výstava bude v KUPE do 7. dubna.
David Sládek: Do ulic
Fotografie z hloubi (nejen) londýnských demonstrací představí bývalý zpravodaj ČTK a současný student Institutu tvůrčí fotografie žijící ve Velké Británii David Sládek. Poprvé budou k vidění i záběry protestů z pražské Letné a libanonské metropole Bejrút
Kulturně-umělecký prostor KUPE, Janská 7, 746 01 Opava
Vernisáž výstavy 12. března 2020 15:30
Výstava potrvá do 7. dubna 2020
DAVID SLÁDEK
David Sládek je český nezávislý foto-žurnalista žijící v Londýně. Dříve pracoval jako reportér ČTK a do Británie se přestěhoval před téměř 15 lety. Ve svém díle se zaměřuje na život menšin a subkultur v Anglii, ale take na téma genocidy Srbů, Židů a Romů v Nezávislém státě Chorvatsko za 2. světové války či na život v malé slovenské vesničce
Šumiac, která se stala jeho druhým domovem. Poslední tři roky se s fotoaparátem zúčastňoval malých i velkých demonstrací v Londýně a pozoroval jejich kulturu a interakci s ulicemi. Tento soubor nyní rozšiřuje o demonstrace v dalších zemích. Autor studuje na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě a je pořadatelem festivalu Šumiacky Fotofest.
www.facebook.com/events/1383384108533698/