Navigace

Jen o vlásek – příběh Zdenky Fantlové

8. 5. 2025
Pavlína Eisenhamerová

BLATNÁ: Nová výstava v Městském muzeu Blatná přibližuje dramatický život Zdenky Fantlové (1922–2022), rodačky z Blatné, která přežila hrůzy holokaustu.

od 9. 5. 2025 do 27. 8. 2025

8. 5. 17.30 h vernisáž výstavy, ulice Na příkopech

Zdenka Fantlová byla významná osobnost, která se po válce stala svědkyní a nositelkou paměti o holokaustu. Její příběh inspiroval mnoho lidí a její odkaz žije dál prostřednictvím knihy Klid je síla, řek’ tatínek, kterou napsala, a také díky jejímu aktivnímu vystupování na besedách a přednáškách. Její životní příběh je připomínán nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Osud Zdenky Fantlové – od předválečných let až po osvobození – je na výstavě ztvárněn prostřednictvím velkoformátového komiksu, který vytvořili studenti ateliéru Komiks a ilustrace pro děti na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni pod vedením MgA. Marie Kohoutové. Komiksový děj sleduje Zdenčin příběh od chvíle, kdy její rodinu zastihl začátek druhé světové války a jak plíživě začala perzekuce židovského obyvatelstva. V té době žili Fantlovi v Rokycanech. Tatínek Arnošt byl zatčen a zbytek rodiny – Zdenka se sourozenci, maminkou a svým milým Arnem – museli nastoupit transport do Terezína. V ghettu strávila Zdenka téměř tři roky a aktivně se zapojovala do divadelních aktivit.

Od října 1944 až do července 1945 si Zdenka Fantlová prošla skutečným peklem. Díky své houževnatosti a zamilovanosti dokázala snášet nelidské podmínky v několika nacistických vyhlazovacích a koncentračních táborech – Osvětimi, Kurzbachu, Gross-Rosenu, Mauthausenu a Bergen-Belsenu – a nakonec přešla i hrůzný pochod smrti. Po celou dobu u sebe uchovávala prstýnek z plíšku, dar od svého milého, který jí dodával naději a vnitřní sílu. Z celé rodiny ovšem přežila jako jediná.

Výstava Jen o vlásek rovněž přibližuje Zdenčin dlouhý a pestrý život po válce. Nejprve se zotavovala ve Švédsku, kde pracovala na Československém vyslanectví ve Stockholmu. V roce 1949 odešla do Austrálie a brzy potkala svého budoucího manžela. Charles Ehrlich pocházel z německé židovské rodiny. Vzali se roku 1950 a narodila se jim dcera Kate.

S Hanou Pravdovou, se kterou se znala z Terezína, a jejím mužem Jiřím Pravdou založili v Melbourne divadelní společnost Tana Company. Divadlo se zaměřovalo především na ruské autory, například Dostojevského nebo Ostrovského. Uváděli ale i další světovou klasiku. Zdenka Fantlová byla zároveň nesmírně podnikavá žena. Vystřídala několik zaměstnání a později si založila vlastní kosmetickou firmu Zena Cosmetics. V roce 1969 se s rodinou přestěhovala do Londýna.

Zajímavostí je, že žila v domě na londýnské adrese Porchester Gate, kde v roce 1941 vznikl plán operace Anthropoid – atentátu na Reinharda Heydricha. V tomto domě sídlila československá vojenská zpravodajská služba a právě zde byli parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš připravováni na svou misi. Zde také v roce 2022, ve věku sta let, zemřela.

Zdenka Fantlová byla nesmírně pozitivní a inspirativní osobností, která se nikdy necítila jako oběť. Kromě toho, že své zkušenosti sepsala v knize Klid je síla, řek’ tatínek, pravidelně přednášela, aby tyto hrůzné činy, které lidé dokážou páchat na jiných, nikdy nezapadly v zapomnění. Za tuto aktivitu byla také oceněna. Ke svým stým narozeninám jí osobně popřál tehdejší princ Charles.

Celkový obraz o Zdence Fantlové doplňují na výstavě vzpomínky její dcery Kate a také Judity Berndorff, která se narodila ve stejném domě v Blatné jako Zdenka – na třídě J. P. Koubka 6 – a pojilo je několikaleté přátelství. Na výstavě rovněž vzpomeneme na další židovské obyvatele Blatné, kteří neměli tolik štěstí a domů už se nikdy nevrátili.

www.plantaz-blatna.cz 

Sdílejte
Check icon Error icon