Finále přineslo velmi vyrovnanou kolekci šesti architektonických počinů. Jejich pojetí je však značně různorodé, od domů, jejichž forma vychází ze starých tradic, až po moderní minimalistické kostky. Přístavba pokladny a schodiště k Bílé věži v Hradci Králové se již dočkala ocenění v soutěži Grand prix. Minimalistický objekt hradeckého architekta Jaromíra Chmelíka dokládá, že soudobé architektonické dílo dokáže citlivě vstoupit i do těch nejcennějších a nejmalebnějších zákoutí starých měst.
Druhé místo obsadilo Centrum Caolinum v Nevřeni, které slouží této malé obci jako hasičská stanice, muzeum a společenská síň. Plzeňští architekti Jakub Chvojka a Radek Dragoun mu dali tradiční formu zemědělského objektu, který se liší od svých tradičních vzorů abstraktností celkové formy a odvážným tvarováním komínů. Třetí příčka pak patří ekologickému centru Otevřená zahrada na úpatí brněnského Špilberku, kde se veřejnosti zpřístupnilo krásné zahradní prostranství za domy v Údolní ulici s pěkným výhledem na Brno. Pražský ateliér Projektil na tomto místě převzal staré urbanistické schéma bohatě využívaných zadních traktů a navrhl nový objekt v adekvátním ekologicko-minimalistickém duchu.
Zajímavé byly však i další nominované stavby. Za ryzí příklad minimalismu lze pokládat malý polyfunkční dům v Minské ulici v Brně od místního ateliéru Makovský. Do silně pokleslého prostředí starého brněnského předměstí vnáší dům vysokou architektonickou kvalitu a kultivuje ho i svými dobrými proporcemi. Pro přístavbu základní školy v Hovorčovicích u Prahy použil architekt Ondřej Tuček archetypální schéma domu s normálními okenními formáty. Barevně odlišil své dílo od starší školní budovy oranžovým povrchem fasády, a přece teď obě stavby tvoří jeden působivý celek. Polyfunkční dům v Uherském Hradišti od místního architekta Pavla Stojanova stojí v kontextu sice historickém, zároveň však těžce narušeném velkými postmodernistickými budovami z 90. let 20. století. Stojanovova novostavba toto prostředí kultivuje vyšší kvalitou své architektury a dobře zvoleným měřítkem.
Škola v Hovorčovicích a Centrum Caolinum v Nevřeni podávají svědectví o vzestupné úrovni architektury na českém venkově. Doklady trendu opačného žel přináší metropole České republiky.
Pražská novostavba zvítězila naposled v šestém ročníku Ceny Klubu Za starou Prahu v roce 2009 a letos to bylo už podruhé, co se žádná pražská budova neprobojovala ani do finále.
Více informací ZDE
Tisková zpráva přiložena.