Nakladatelství Dokořán a Jaroslava Jiskrová – Máj vydávají v této podobě už počtvrté Knihu o staré Praze. Napsal ji Jiří Horák a půvabně ilustroval Michal Brix. Autor v ní čerpá z dnes už zapomenutých příběhů ze života staré Prahy, kterým vdechl nového ducha. Příběhy nejen převypravuje, ale doplňuje je historickými fakty a souvislostmi a jejich stopy sleduje často až do současnosti. Kniha čerpající z období 13. až 20. století je tak zajímavá nejen pro širokou čtenářskou obec, ale rovněž pro historiky. I když jsou příběhy nabité událostmi, letopočty a jmény, kniha se velmi dobře čte, recenzenti i čtenáři o ní mluví jako o literární lahůdce.
Vydejme se tedy za osudy nejstaršího pražského platanu či první sochy na Karlově mostě, sledujme příběh Pražského Jezulátka, staňme se svědky vpádu pasovských žoldnéřů, bitvy na Bílé hoře, staroměstské exekuce nebo boje se Švédy. Poznejme prvního pražského kavárníka, první lékárníky či posledního pražského kata… Seznamme se rovněž s reáliemi života středověkého města, s koloritem barokní, rokokové, biedermeierovské i současné Prahy, s historií pražské veřejné dopravy, vodovodu a kanalizace, s technickými problémy petřínské lanovky či staroměstského orloje, s příběhem Langweilova modelu Prahy, Maroldova panoramatu bitvy u Lipan anebo nejstaršího úhoře ve střední Evropě, kterého bylo možno ještě začátkem sedmdesátých let minulého století obdivovat ve dvoraně České pojišťovny ve Spálené ulici… a mnoha dalšími zajímavostmi historické Prahy…
Jiří Horák: Kniha o staré Praze (anotace)
Snad každý milovník české historie, a zvláště historie Prahy, cítí uhrančivého ducha tohoto města, v němž se kypící přítomnost snoubí s echem minulých věků. Na historii zde naráží takřka na každém kroku: ve slohově pestré kulise pražských ulic a náměstí, paláců, domů, kostelů, věží a mostů se mimoděčně setkává s odeznělými, a přece dosud přítomnými epochami, které se podílely na tvářnosti i dějinných osudech české metropole. A pokud se někdy dokáže na chvíli zastavit a ohlédnout, možná zatouží projít se po Praze před dvěma, třemi či pěti sty lety, být svědkem té či oné historické události nebo účastníkem obyčejného všedního dne někdejších Pražanů. Na takovou procházku napříč pražskými dějinami se vypravila i naše kniha. V řadě historických obrázků, zahrnujících období od třináctého do dvacátého století, zachycuje pestrou mozaiku málo známých příběhů z minulosti Prahy, ale též průhledů do každodenního života města v různých dobách. Přináší poučné i poutavé čtení, při němž poodhalíme dějinné proměny města a nahlédneme do mnoha velkých i malých osudů, triumfů a pádů, zapsaných v análech i kamenné tváři města nad Vltavou.
O autorovi
Jiří Horák (1940–2004) vystudoval dramaturgii a scenáristiku na FAMU, věnoval se dramatické a literární tvorbě. Z jeho díla vyšlo: Kniha o staré Praze (1989, přepracované, doplněné vydání 1998, 2005, 2008), Oheň na sněhu /Mýty sibiřských lovců/ (1998), Kniha o nové fyzice. Základy teorie kvantové gravitace (2004, 2006), Modrý sen (román z leteckého učiliště v 50. letech 20. století, 2006), Říjen v Carlsbadu (rozhlasové hry o historických osobnostech – Jeroným Pražský, Karel Havlíček Borovský, Jarmila Horáková, Thomas Mann, K. H. Frank, Jan Kupecký, Galileo Galilei, Milada Horáková ad., 2007), Krásní dnové koločavští (původní literární scénář o natáčení filmu Marijka nevěrnice a volné adaptace podle R. Těsnohlídka, V. Neffa, I. Babela, F. Stavinohy, 2007). https://sites.google.com/site/knihaostarepraze/o-knize
Vydala nakladatelství Dokořán a Jaroslava Jiskrová – Máj, 2020
4. vydání v této podobě (opravené, doplněné, ilustrované), 5. vydání celkem
376 stran, MOC 399 Kč