Navigace

Krajská galerie ve Zlíně připravuje novou výstavu ateliérů Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati. Představí vybrané práce mladých tvůrců generace Z 

22. 7. 2025
Zuzana Bílá

ZLÍN: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zahájí v úterý 22. července 2025 v 17 hodin kolektivní výstavu s názvem Nové (n-)emoce, která se koná ve spolupráci se zlínskou Fakultou multimediálních komunikací.

22. 7. 2025 17:00

Tvorbu studentských prací z takřka desítky ateliérů si budou moci zájemci prohlédnout do 26. října 2025 v grafickém kabinetu galerie ve 2. podlaží budovy 14, 14|15 BAŤŮV INSTITUT od úterý do neděle v čase 1018 hodin.

Mezi více než třemi desítkami vybraných studentských projektů se objevují práce zahrnující oblast od produktového, průmyslového či grafického designu až po design šperku, digitální design a fotografii. Mladí tvůrci generace Z jsou spojeni pestrostí perspektiv, skrze které nahlížejí na výdobytky dnešní společnosti, k nimž zaujímají často protichůdná stanoviska – od entuziastického přijetí současných vědeckotechnických vymožeností, které však zdaleka nekončí u rozvoje umělé inteligence v kreativním procesu, až po zpochybnění či přímo kritiku jejich působení, které s sebou nově přináší řadu etických i existenciálních otázek,“ přibližuje kurátor výstavy Vít Jakubíček.

Návštěvníci zhlédnou například plakát Petry Gašperčíkové tematizující otázku AI a dalších chytrých asistentů, kterými  jsme dnes zaplaveni, dále futuristický projekt z oblasti průmyslového designu, který nabízí netradiční a inovativní pohled umělé inteligence na ikonické produkty nebo kolekci šperků s tématem méně je více autorky Jolany Horynové, která pracovala se skutečností, že ztišením nebo zeslabením některého ze smyslů může naopak dojít k zesílení či zostření těch zbývajících.

Vybraný soubor prací pro výstavu ilustruje nelehkou pozici současné mladé generace, která je doslova propojena s celým světem, a je tak schopna sdílet své myšlenky v dosud nevídaném a skutečně globálním měřítku, nicméně je přitom nucena přijmout větší odpovědnost za dopady negativních kroků předchozích generací.

„Při výběru jsme chtěli ukázat a evokovat emoce dřímající ve studentských dílech jako vstupní brány k tématu technologií. Divák tak má být do předložené diskuze o technologiích zapojen coby účastník situovaný převzatými názory a předsudky a díky emotivnímu naladění otevřen vlastní zkušenosti, kterou by mohl s vystavujícími sdílet a znovu pojmenovat,“ upřesňuje kurátorka za Fakultu multimediálních komunikací Helena Maňasová Hradská.

K výstavě se uskuteční také doprovodný program. Bližší informace včetně přesných termínů budou postupně zveřejněny na webu galeriezlin.cz a prostřednictvím sociálních sítích Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

galeriezlin.cz

Sdílejte
Check icon Error icon