Mezi oblíbené a hojně navštěvované projekty patří také letní Workshop v rámci cyklu Škola pro památky – „Praktický úvod do památkové péče a dokumentace památek“, který je pořádán především pro studenty vysokých škol se zaměřením na ochranu památek či historie umění, kteří uvažují, že by se po absolvování školy rádi rozšířili řady odborných pracovníků v oblasti památkové péče. Vítána je ale také účast členů spolků a různých iniciativ, jejichž činnost stejně tak jako v případě Omnia s.z. je zaměřena na záchranu, udržování a obnovu památek po celé ČR, jakož i vlastníků historických staveb a dalších zájemců nebo nadšenců pro kouzlo němých svědků odkazu historie a kulturního dědictví naší země.
Hlavním cílem a smyslem tohoto projektu je kompletně a efektivně představit všem účastníkům fungující systém památkové péče ČR. Z tohoto důvodu je odborný program veden zkušenými odborníky z Národního památkového ústavu a specialisty v oblasti restaurátorství a digitalizace památek.
K naplnění předpokladu, že i letošní program bude v konečném výsledku úspěšný svým dílem přispějí také lektoři letní školy
Ing. Jiří Balský – ředitel NPÚ ÚOP v Josefově, legislativa, systém péče,
Mgr. Pavel Mach – NPÚ ÚOP v Josefově, specialista na restaurování, za Omnium z.s. vystoupí s přednáškou pojednávající o dokumentaci a digitalizaci Mgr. Barbora Větrovská, ale těšit se můžete i na další zajímavé přednášky a neméně zajímavé přednášející.
Koncept letní školy pro památky je opět rozvržen do čtyř tématických bloků (Blok 1 bude zacílen na Systém památkové péče v ČR, Blok 2 na Stavebně historické průzkumy, Blok 3 na Restaurování a Blok 4 se soustředí na Dokumentaci staveb v terénu).
Cennou devízou letní školy je také fakt, že se skládá ze dvou částí – teoretické a zčásti praktické, v jejímž rámci dostanou účastníci workshopu možnost uvést získané informace a vědomosti v praxi, vyzkoušet si práci geodetů v terénu, seznámit se s nádhernou krajinou na Broumovsku a místními historickými stavbami. Program může být zpestřen například návštěvou některého z devíti kostelů zahrnutých do tzv. „broumovské skupiny kostelů“.
Vůbec největší pozornost v poslední dobou přitahuje fara při kostele sv. Petra a sv. Pavla v Broumově. Zdejší nedávný objev má z hlediska umělecko historického významu mezinárodní přesah. Oním objevem je míněna freska Posledního soudu, jež je rozdělena do tří pásů – v horní části se nachází Kristus v mandorle s přímluvci, následující pole je vyplněno narativním podáním námětu inspirovaného biblickým příběhem o Moudrých a pošetilých Pannách a poslední pás patří scénám Setkání třech živých a třech mrtvých a Svár o duši. Po umělecké stránce jsou velice kvalitní, což nasvědčuje tomu, že jejich autorem byl opravdu schopným umělcem. Tyto fresky jsou naprosto unikátní také proto, že se vyznačují velmi neobvyklou ikonografií. Názorným příkladem této nezvyklé ikonografie je pak zvláště prostřední pás v němž jsou zobrazeny Panny moudré a Panny pošetilé, kdy druhým jmenovaným, skáčou po zádech ďáblíci, což je motiv, který nemá na našem území žádnou obdobu.
Pozor důležité informace :
Termíny kurzů :
Kurz č. 1. plánovaný v rozmezí od 14. do 16. dubna 2016 je již zcela naplněn. Z tohoto důvodu byl organizátory vypsán kurz č. 2 s identickou náplní, který je připravován na termín 19. – 21. května 2016 (max. počet je 15 účastníků na jeden kurz)
Místo konání : Oba dva kurzy budou probíhat na Broumovsku. Ubytování a stravování si každý účastník workshopu hradí sám.
Detailní program bude zaslán při registraci účastníků do konce dubna 2016.
Kontakty najdete v přiloženém programu.