„Program knihovny je otevřený všem generacím – stavíme jej tak, aby si v něm každý – od batolat po seniory – našel něco pro sebe. Některé akce jsou na přihlášení, většina je však volně přístupná. Stačí si vybrat podle chuti a vyrazit za dobrodružstvím, knihou nebo novým poznáním,“ uvádí Gabriela Winklerová, projektová manažerka knihovny.
V rámci mezinárodního projektu Minout Prahu, objevit Zlín pobývá v létě ve Zlíně hamburský spisovatel, překladatel a cestovatel Mirko Bonné. 23. července od 18 hodin se v Infopointu baťovského bydlení podělí o svou tvorbu i dojmy ze zlínského rezidenčního pobytu, který se mu stal inspirací pro vznik nové povídky. „Setkání s Mirko Bonném bude nejen literárním zážitkem, ale i příležitostí nahlédnout na Zlín z jiného – evropského – pohledu,“ dodává ředitel knihovny Jan Kaňka. Překlad do češtiny je zajištěn, vstup na akci je volný.
Součástí letního programu knihovny je také zcela nová úniková hra s názvem Recept na dobrodružství, která zve návštěvníky na napínavou výpravu kolem světa ve snaze zachránit ztracený recept na legendární Univerzální světovou omáčku. Týmová hra pro 3–5 osob je určena všem věkovým skupinám a nabízí hodinu plnou humoru, hádanek a nečekaných zvratů.
Další novinkou je venkovní šifrovací hra Přečti Zlín!, která mění město v otevřenou knihu. Hravým způsobem propojuje literaturu, procházky městem i jeho okolím a zábavné luštění. Účastníky čeká celkem 13 zastavení na různých místech Zlína, kde budou řešit otázky spojené s knihami a zároveň pátrat po indiciích, které je zavedou dál.
Chybět nesmí již tradiční Letní knižní šifra zaměřená na současnou českou literaturu, zveřejňovaná každý týden na Facebooku a Instagramu knihovny, nebo tematické pořady pro děti – třeba Pohádkové odpoledne v knihovně 23. července s divadélkem Kamishibai, pohádkovou diskotékou a karnevalem, nebo srpnová akce v parku Komenského Čti a hýbej se (20. 8.).
Technologicky zaměřené děti potěší Roboherna (28. 8.), kde si vyzkouší programování a práci s roboty. Nejmenší děti se mohou těšit na oblíbené Sensory Play (19. 8.) na téma Vodní hrátky.
Návštěvníci mohou v knihovně zhlédnout i výstavy – například působivou kolekci deníkových kreseb Pojď psát most II. mladého výtvarníka Adama Tomáše, který přišel ve 26 letech po operaci mozku o zrak. Ten se mu později částečně vrátil díky intenzivní terapii. Výstava představuje kresby z prvního roku po operaci, které mu pomáhaly trénovat nejen zrak, ale i paměť poškozenou nádorem a ukazuje výjimečný příběh návratu ke světlu a tvorbě.
Ve druhé části foyer budovy 15 jsou vystaveny něžné grafiky vytvořené technikou suché jehly prostějovské výtvarnice a pedagožky Jany Dočkalové s názvem Jak vidím svět.
Ve 4. podlaží ústřední knihovny si příznivci historie mohou připomenout, jak vypadala letní a prázdninová atmosféra v minulém století. Výběr článků z digitalizovaných novin a časopisů na bocích regálů s názvem Léto na palubě digitální knihovny představuje letní období tak, jak ho zachytil dobový tisk.
Podrobný program a informace k jednotlivým akcím najdete na www.kfbz.cz