Navigace

Mladí ladí dětem lákají na program s hvězdným jazzmanem Oranem Etkinem

3. 9. 2021
Silvie Marková

ČR: Mít za učitele hudby držitele Ceny Grammy? Proč ne! Festival Mladí ladí dětem v příštích týdnech nabízí v Praze, Brně a České Kamenici sérii interaktivních koncertů pro děti s předním americkým jazzmanem a držitelem prestižní ceny Grammy Oranem Etkinem. Oran ve své hudbě čerpá inspiraci v různých koutech světa, což se odráží na jeho tvorbě i samotném přístupu k hudbě. Díky netradiční vzdělávací hudební metodě Orana Etkina pojmenované Timbalooloo si děti hravě osvojují základy hudební teorie i praxe.  Ale hlavně ztrácejí zábrany a naučí se vnímat hudbu skrze vlastní fantazii. Pomocí zábavných her, příběhů a písní Oran Etkin ukazuje, že hudba je radost a každý je ve své podstatě muzikantem. Děti se samozřejmě do koncertů aktivně zapojují, aniž by museli umět hrát na jakýkoliv hudební nástroj. První koncert pro děti proběhne 3. září v rámci festivalu Kamenice, následně 6. září v Brně v BuranTeatr a 10. září se uskuteční koncert v Praze v prostoru Jatka78.

od 6. 9. 2021 do 10. 9. 2021

Tuto vzdělávací metodu se díky festivalu Mladí ladí dětem daří aplikovat v čím dál větším množství českých škol. Pořadatelé nabízejí 11. září i workshop metody Timbalooloo přímo pro pedagogy či lektory volnočasových aktivit, který je akreditován u MŠMT. Více informací a prodej vstupenek na www.mladiladidetem.cz.

Timbalooloo je metoda založená na vnímání hudby skrze dětskou fantazii. Pomocí zábavných her, příběhů a písní klarinetista Oran Etkin dokazuje, že hudba je radost a každý je ve své podstatě muzikantem. Děti si tak hravě osvojují základy hudebního a kulturního dědictví různých koutů světa, aktivně se zapojují a nemusí znát hudební teorii, ani hrát na jakýkoliv nástroj. Timbalooloo nestaví na známých dětských písních, ale využívá například jazzové skladby Herbieho Hancocka, ale i africkou, brazilskou nebo indonéskou hudbu. S metodou slaví úspěchy nejen v USA, kde si ji oblíbily i děti hollywoodských hvězd, ale i v řadě evropských zemí. Tým kolem festivalu Mladí ladí jazz tento koncept nadchl natolik, že je již sedmým rokem jeho propagátorem a ambasadorem. V době uzavřených škol připravil festival Mladí ladí dětem společně s Oranem Etkinem a zpěvačkou Martou Kloučkovou online seriál Hudební cesta světem, který je stále možné sledovat na www.mladiladidetem.cz.

Hlavním partnerem projektu je společnost LEGO, jejím krédem je hra jako nejlepší cesta k učení a poznávání. V úplných základech její filozofie můžeme najít spojnici až k Janu Ámosu Komenskému a společnost LEGO také rozvíjí odkaz svého dlouholetého konzultanta a význačného amerického vědce Seymoura Paperta, spoluautora konceptu Learning through Play i následujících slov: „Spíš než nutit děti, aby se chovaly jako dospělí, měli bychom si uvědomit, že právě ony jsou velcí učitelé a my bychom se měli snažit co nejvíc se jim přiblížit.” Tento princip naplňuje zcela i způsob práce Orana Etkina a jeho spolupracovníků, jehož originální lekce nyní společnost LEGO spolu s Mladí ladí dětem přináší všem zvídavým učitelům i žákům.

Právě díky dlouhodobé podpoře společnosti LEGO jsou organizátoři schopni dostat projekt ke všem dětem bez rozdílu. „Do projektu dlouhodobě zapojujeme i děti z vyloučených lokalit, dětských domovů či minorit,“ dodává za pořadatele Klára Břeňová, koordinátorka Mladí ladí dětem. Na workshopech spolupracuje festival s řadou neziskových organizací. Zapojení znevýhodněných dětí i v této době umožňuje právě celorepubliková síť partnerů, jakými jsou například Člověk v tísni, IQ Roma Servis, Vzájemné soužití a řada dalších. Přede dvěma lety se poprvé dostala v testovacím režimu metoda i do školního vzdělávacího procesu jako tříměsíční projekt Timbalooloo do škol, který je určen pro učitele a děti druhých a třetích ročníků ZŠ.

Oran Etkin je znám jako výborný jazzman, ale také díky interaktivní hudební výuce pro děti, kterou realizuje po celém světě. Svou inspiraci od dětství nacházel u významných hudebníků, mezi které jednoznačně patří například slavný Louis Armstrong, Benny Goodman, Gene Krupa či Teddy Wilson. Oranova tvorba je také hluboce ovlivněna jeho izraelskými kořeny, které se odráží jak v jeho umělecké tvorbě, tak i v jeho pedagogické práci. Před dvěma lety vydal nové album pro děti Finding Friends Far from Home, které vzniklo v několika zemích od Zimbabwe, přes Čínu až po Českou republiku. Díky festivalu Mladí ladí jazz a osobnímu zapojení Orana Etkina probíhá výuka v České republice pro konkrétní školy a školky v nebývalém měřítku.

 

Partneři projektu:

LEGO Group, Nadace Zeměkvět, Nadace Karla Janečka, Karlín Group, Česká pošta  

 

Za podpory:

Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, městská část Praha 3, městská část Praha 7, městská část Praha 10, Ústecký kraj, Brno-střed, European Jazz Network

 

Spolupracující organizace:

Kamen!ce fest, European Jazz Network, Člověk v Tísni, IQ Roma servis, Armáda spásy, Vzájemné soužití, Awen Amenca, Centrum Kamarád, Společenství Romů na Moravě (SRNM), nízkoprahové centrum Cinka, Centrum pro všechny, NKP Husita

Sdílejte
Check icon Error icon