Většina poštovních úřadů však byla na Těšínsku zakládána na přelomu 18. a 19. století. Na vývoji jednotlivých pošt a poštoven za uplynulých více jak sto let lze názorně ukázat na změny názvu obcí a měst, z nichž některé měly i 12 variant. Dodnes nemusí být název poštovního úřadu totožný s názvem obce, například obec Bystřice má poštovní úřad nazvaný Bystřice nad Olší.
Posluchače zaujaly především různé druhy pošt – od polní, vlakové, autopošty, letecké nebo balónové či holubí. Poslední jmenovaná sahá až do starověku. Využívali ji zvláště Egypťané, Řekové, Římané nebo Číňané. V nedávné historii se dočkala uplatnění i ve válečných konfliktech. Připomeňme 1. sv. válku, např. v roce 1916 vykonávalo službu na západní frontě 450 pohyblivých stanic se 100 000 holuby. Podobně tomu bylo ve 2. sv. válce. Známý je příběh poštovního holuba „Gustava“, který dne 6. června 1944 doručil důležité informace z invaze spojenců v Normandii. Za své bojové úspěchy byl 1. září 1944 vyznamenán prestižní cenou Dickin Medal.
Nezůstalo však jen u teorie. Hostem večera byl i předseda Místní organizace Spolku poštovních holubů z Bystřice pan Bronislav Cieslar, který přítomným představil živé holuby a ocenění za letošní rok. Nechyběl ani poštovní šampión. Během osmi let svého života nalétal 17 000 km.
Poslední letošní 4. večer regionální historie se uskuteční v třinecké knihovně dne 5. září. Bude zaměřen na Spolek rybářů a s tím související vodní toky. Petr Majer představí i bohaté nálezy zkamenělin a nerostů, které byly nalezeny v řece Olši, Hluchové a Kopytné.