Třiatřicet měst. Třiatřicet míst. Třiatřicet osobních příběhů lidí, kteří se v českých regionech snaží oživit veřejný prostor. Otevírají dočasné kavárny a dočasné venkovní galerie, narušují městskou šeď architektonickými intervencemi, pořádají sousedské slavnosti, zabývají se uměním ve veřejném prostoru, revitalizují vodní toky nebo vstupují do místního zastupitelstva. „O městech a lidech je takový atlas, co vás může inspirovat, pokud se k něčemu podobnému sami teprve odhodláváte, nebo utěšit a povzbudit, pokud se tak již stalo a ne všechno se vám třeba povedlo,“ komentuje vydání knihy autorka Michaela Hečková.
Nepovedlo se? Nevadí.
Kniha sleduje nejen podařené projekty, ale i „příklady špatné praxe“. Problémy, které nastaly při realizaci, životní úskalí a chyby, které už čtenář nemusí opakovat. Autorku inspirovaly cesty po České republice, které absolvovala v uplynulých letech s projektem Piána na ulici. Vyslechla příběhy aktivních lidí v regionech a zdálo se jí škoda, o něco tak silného se nepodělit. Hečková se dříve věnovala dramaturgickému vedení festivalu o umění ve veřejném prostoru Street for Art oživující pražské periferie Černý Most a Jižní Město. Sama navíc pochází z Havířova a Ostravy, studovala v Olomouci a Brně. Vztah k těmto podceňovaným regionům je jí tak blízký.
Plzeňská náplavka i unikátní venkovní sauna
Mezi projekty, které v knize najdete, patří mimo jiné příběh Budějovického Majálesu, plzeňské náplavky, venkovní sauny NUUK v Hradci Králové, pardubického projektu Offcity, který v minulosti stál třeba za záchranou nádherných Gočárových mlýnů nebo sousedské slavnosti Živé Teplice. „Hodí se dodat, že jakkoliv se publikace věnuje tématu architektury, uměleckých intervencí a různých zásahů do městského prostoru, spíše než o odbornou publikaci jde o volný román. Životní příběhy lidí, kteří proměňují česká města jsou pro mě lákavé stejně jako to, o co se snaží,“ dodává Hečková. Přirozeně tak zvolila formu literárního dokumentu a své lokální superhrdiny veřejného prostoru nechala promlouvat skrze osobní příběhy rozpínající se na pozadí aktivit, které proměnily český veřejný prostor posledního desetiletí.
Kniha bude pokřtěna 1. března 2017 v prostoru VNITROBLOCK (Tusarova 31, Praha 7) a zakoupit ji můžete na www.omestechalidech.cz a ve vybraných knihkupectvích, jejichž seznam naleznete na stejných internetových stránkách.
Další informace:
www.omestechalidech.cz
www.facebook.com/omestechalidech
https://www.facebook.com/events/257095418055895/ – křest publikace
Informace o publikaci:
O městech a lidech, 1. vydání
Praha, 2016
Autor: Michaela Hečková
Úvod: David Kašpar
Editor: Romana Veselá
Grafika: Martin Hůla / Carton Clan
Fotografie: Karolina Ketmanová a Dan Friedlaender
Vydalo: Piána na ulici, Za Vodou 242, Ústí nad Orlicí, 56203
Počet stran: 336 str.
ISBN 978-80-270-1016-5
Publikace byla vydána za podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR a městských projektů BU2R.
O autorce:
Michaela Hečková (1986) vede společně s kavárníkem Ondřejem Kobzou projekt Piána na ulici. Dlouhodobě se věnuje intervencím a oživení veřejného prostoru. Působila jako programová ředitelka festivalu o umění ve veřejném prostoru Street for Art na pražských sídlištích Jižní Město a Černý Most a jako programová ředitelka progresivní příspěvkové organizace Praha 14 kulturní proměňující Prahu 14 v živou a kulturní městskou část. Studovala bohemistiku a kulturální studia na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a teorii interaktivních médií na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Kontakt:
Kateřina Fišarová, katerina.fisarova@gmail.com, 605 542 456