Bohužel, akce se ze zdravotních důvodů nezúčastnil prof. Gawrecki, přítomni ale byli recenzenti publikace doc. Pavel Kladiwa a prof. Janusz Spyra.
Prof. Dan Gawrecki se dlouhodobě věnuje novějším dějinám Slezska a zvláště jeho těšínské části. Publikace sleduje národnostní problematiku ve sčítáních lidu na Těšínsku jak v lokálních, tak i celostátních a mezinárodních souvislostech. Autor popisuje různé soupisy a pokusy o zjišťování jazykové a etnické příslušnosti obyvatel Těšínska do poloviny 19. století a analyzuje jednotlivá sčítání lidu z let 1880 – 1930. Všímá si rovněž sporů a snah o vymezování tzv. jazykové hranice.
Situaci komplikovalo přistěhovalectví z Haliče i z českého vnitrozemí, spory mezi polskými katolíky a evangelíky, existence tzv. Šlonzáků, jejich společenských aktivit i způsob registrace při československých sčítáních lidu. Zpočátku převažovaly spory mezi slovanskými národy a Němci, od 90. let 19. století se vyhrotily česko-polské vztahy, které přerostly v animozitu. Představy o „čechizaci odedávna etnicky polského Těšínska“ nebo o „popolšťování tamních Moravců“ se v různých variantách střetávaly. Poskytovaly argumentaci nejen pro národně politické soupeření uvnitř regionu, ale i pro vyhrocování mezistátních vztahů. Národnostní rozbroje při sčítáních na Těšínsku patřily nesporně k největším konfliktům svého druhu v rámci monarchie i Československé republiky.
Kniha mimo to obsahuje bezmála 120 černobílých i barevných dobových ilustrací, ukázek dokumentů, pohlednic, portrétů, map a plánů, opatřených podrobnými komentáři. Její součástí jsou rovněž cizojazyčná resumé v angličtině, němčině a polštině.
Distribuce a objednávky:
Muzeum Těšínska, p. o., Masarykovy sady 103/19, 737 01 Český Těšín
+420 558 761 225
Publikaci lze rovněž zakoupit ve Výstavní síni Musaion v Havířově, v Památníku životické tragédie v Havířově-Životicích, v Kotulově dřevěnce v Havířově-Bludovicích, ve Výstavní síni Muzea Těšínska v Jablunkově, ve Výstavní síni Muzea Těšínska v Karviné-Fryštátě, ve Výstavní síni Muzea Těšínska v Orlové-Lutyni, v Technickém muzeu v Petřvaldě a v Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře.
Iva Lupková
PR a tiskový servis
Muzeum Těšínska, p. o.
Masarykovy sady 103/19, 737 01 Český Těšín
‚ +420 737 327 965
iva.lupkova@muzeumct.cz
www.muzeumct.cz, www.muzeumtesinska.cz