Navigace

Nové číslo Těšínska o kulatém výročí, historii pomníku a utváření hranic

7. 8. 2019
TZ/ika

ČESKÝ TĚŠÍN: Muzeum Těšínska vydalo první letošní číslo vlastivědného časopisu Těšínsko. Najdete vněm například historii pomníku padlých vtzv. sedmidenní válce vOrlové nebo připomínku letošního 50. ročníku národopisných Slezských dnů.

Právě vyšlo první letošní číslo vlastivědného časopisu Těšínsko. Ohlíží se na letošní stoleté výročí sedmidenní války, vojenského střetnutí československých a polských vojsk o území Těšínského Slezska v lednu 1919. Historik Daniel Korbel ve své studii čtenářům předkládá nové skutečnosti o bojích, které probíhaly nedaleko Malých Kunčic a Žibřidovic a vyvrací řadu mýtů o tomto krátkém, ale krvavém konfliktu.
Na toto téma dále navazuje historička Muzea Těšínska Lenka Nováková popisem vzniku pomníku připomínajícího památku padlých ze sedmidenní války a dalších obětí sporu o Těšínsko z let 1918-1920. Provizorní dřevěný pomník postavený v Orlové roku 1919 nahradil o devět let později monument sochaře Václava Žaluda. Sousoší bylo zlikvidováno v říjnu 1938, k jeho obnovení dosud nedošlo.
Utváření hranic Těšínska popisují články věnované postupu tzv. rozhraničovací komise po konfliktu Rakouska s Pruskem z let 1740-1742 při stanovení průběhu hranic Těšínského knížectví po vyhlášení berlínského míru. O podobě hranic na Těšínsku a Kysucích v roce 1938 hovoří další text, rozbor dvou dobových map.
Také další příspěvky se věnují různým tématům z dějin Těšínského Slezska, například padesátileté historii Slezských dnů, obnovenému kříži v Lipinském lese či výzkumu flóry vrcholu Gírové, kde před časem došlo k masivnímu sesuvu půdy.

Časopis Těšínsko dvakrát ročně vydává Muzeum Těšínska, první letošní číslo otevírá 62. ročník. Zakoupit ho lze prostřednictvím webu muzea www.muzeumct.cz v sekci Publikace nebo v pobočkách Muzea Těšínska za 100 Kč.

Zdroj: Iva Lupková, www.muzeumct.cz

Sdílejte
Check icon Error icon