„Je velmi těžké, a vlastně nemožné, vypíchnout něco, co považuji za největší lákadlo letošního Slováckého roku. Připravili jsme 38 programů na 5 scénách. Ve čtyřech dnech nám účinkuje více než 4000 lidí, a to nepočítám slavnostní průvod, při kterém kyjovským náměstím projde až 3500 krojovaných,“ uvádí starosta města a prezident festivalu František Lukl. „Největším tahákem je asi samotná atmosféra slavností. Kyjov se na víkend mění v rušný úl plný barev zvuků, vůní, a hlavně pozitivních emocí,“ dodává Lukl.
Jízda králů – dědictví UNESCO
Patří určitě k nejvýraznějším atraktivitám programu. Jízda ze Skoronic u Kyjova přijíždí cvalem na kyjovské náměstí v neděli dopoledne. Mladého krále v dívčím kroji s růží v ústech doprovází 25 jezdců. Spolu s výběrčím vozem se ulicemi Kyjova prohání 28 koní. Výběr darů pro krále s hlasitým veršovaným vyvoláváním začíná na městské radnici a jízda postupně navštíví dalších 55 domácností. Kyjov patří mezi posledních pět míst u nás, kde lze tento starobylý letnicový zvyk spatřit.
Záplava krojů
Kyjovský kroj je právem označován za nejkrásnější a nejzdobnější vůbec. Nejrůznější varianty kyjovských krojů potkávají návštěvníci slavností doslova na každém kroku. 4 000 účinkujících se jen tak neschová. Největší koncentrace této krásy je pak v sobotní přehlídce krojů. Více než 100 účastníků na sebe oblékne slavnostní a starobylé skvosty určené k nejrůznějším obřadním příležitostem v průběhu celého roku. Odpoledního průvodu se účastní obyvatelé 45 obcí regionu. Tradičně se zde sejde až 3500 krojovaných.
Víno a dobroty ze Slovácka
Ve stáncích, mázhauzech i sklípcích nabídne svá vína bezmála 20 vinařství z Kyjovské vinařské oblasti. Asi 400 vzorků vín odrůdy Rulandské bílé, šedé, modré a Chardonnay z produkce profesionálních vinařství z celé České republiky mohou návštěvníci ochutnat v průběhu soboty i neděle na 13. ročníku Galerie rulandských vín.
Poklady regionální gastronomie nabídne hned několik soukromých prodejců na sobotním lidovém jarmarku i mimo něj. Do programu je zařazena nedělní Snídaně v trávě s tradičními slováckými specialitami i tzv. Krmelec, kde mohou hladovci ochutnat speciality tradiční české a moravské kuchyně, ale také míchané nápoje nebo rolovanou Thajskou zmrzlinu.
Profíci na jednom jevišti – Sluk a Ondráš
Čtyřdenní folklorní maraton zakončí v neděli večer společný program dvou renomovaných profesionálních těles: Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna a Slovenského ľudového umeleckého kolektívu z Bratislavy. V komponovaném galaprogramu se oba soubory představí samostatně i ve společně nacvičených číslech.
Slovácký rok v Kyjově:
Nejstarší národopisnou slavnost v České republice poprvé pořádala kyjovská sokolská obec v roce 1921. Na mimořádný úspěch prvního ročníku se navázalo hned v následujícím roce a poté i v letech dalších. Tradici přerušily politické zákazy v letech 1939 a 1948. Slovácké roky se obnovily v roce 1956 a od roku 1957 se konají pravidelně ve čtyřletých cyklech. Slavnosti si udržují regionální charakter a patří k největším a nejvíce navštěvovaným událostem tohoto žánru u nás. Na rok 2021 připravuje Kyjov mimořádné oslavy 100. výročí.