Navigace

Opavská univerzita připravuje sérii dokumentů s pamětníky historických událostí

27. 2. 2018
Mgr. Daniel Martínek

OPAVA: Oddělení audiovizuální tvorby Slezské univerzity vOpavě ve spolupráci se vzdělávacím portálem pro učitele, studenty a žáky Moderní-dějiny.cz vytvořilo další sérii dokumentů, které mohou pomoci zatraktivnit výuku dějin na středních školách. Tentokrát se snímky věnují příběhům ze 40. a 50. let 20. století, konkrétně tématům českých Němců a jejich odsunu po druhé světové válce, osídlování Sudet, znárodnění či politických čistek po Únoru 1948.

„Snímky navazují na série Sami proti zlu, Dějiny na vlastní kůži a Dějiny na vlastní kůži II, které jsme pro portál Moderní dějiny.cz připravili v letech 2012–2014. Opět se na jejich natáčení a postprodukci výrazně podíleli naši studenti. Snažili jsme se vzpomínky filmově zpracovat tak, aby podpořily emoci, kterou jsme z vyprávěných příběhů od pamětníků cítili. Věřím, že filmy mohou fungovat jako zajímavý iniciační materiál k daným historickým tématům a že mohou pomoci výuku dějepisu na středních školách zatraktivnit,“ vysvětluje vedoucí Oddělení audiovizuální tvorby Slezské univerzity v Opavě Monika Horsáková. Dokumenty jsou zveřejněny na výukovém portále Moderní-dějiny.cz, kde si je mohou i s metodickými materiály stáhnout učitelé dějepisu či studenti.

„Vyprávění pamětníka, svědka minulosti, je specifickým školním historickým pramenem, který v tomto případě žákům zprostředkovává filmový snímek. Jeho koncepce a kráká stopáž (mezi 13 a 17 minutami) je vhodná pro přímé využití ve vyučovací hodině dějepisu na základní či střední škole. Ideálně jej učitel může využít jako iniciační a motivační prvek, dokument by měl u žáků probudit zájem o nedávné události, které zásadně ovlivnily životy jejich rodičů i prarodičů. Mohou se alespoň na chvíli vcítit do pocitů a prožitků konkrétního člověka, naslouchat jeho vyprávění a přemýšlet o jeho slovech. Historii tak budou poznávat také v lidské rovině, nikoli jen prostřednictvím faktografických informací z učebnic,“ doplňuje šéfredaktor portálu Moderní-dějiny.cz Petr Šimíček, který společně s Jiřím Sovadinou metodické materiály s pracovními listy připravil.

Dokumentární snímky vznikly v rámci projektu SGS/1/2017 s názvem „Filmová dokumentaristická tvorba věnovaná výpovědím pamětníků a digitalizaci regionálních pramenů“ na Filozoficko-přírodovědné fakultě Slezské univerzity v Opavě. Studenti Audiovizuální tvorby přitom natáčejí dál. „Univerzitní projekt věnovaný filmovým medailonům pamětníků pokračuje. V tomto roce tak vznikne dalších pět filmů,“ uzavírá Monika Horsáková.

Více v přiložené TZ.

Mgr. Daniel Martínek

tiskový mluvčí, vedoucí oddělení vztahů s veřejností

Slezská univerzita v Opavě

telefon: 777 586 266, 553 684 647

e-mail: daniel.martinek@slu.cz

Sdílejte
Check icon Error icon