Tato i další akce pořádané v rámci oslav významného výročí se uskuteční pod patronací významného astronoma a astrofyzika RNDr. Jiřího Grygara CSc.
Čas startu je stanoven na 7:12 ráno. Po zohlednění letního času tento údaj přesně odpovídá času startu balónu Böhmen, v němž se 7. srpna 1912 vydal za svým objevem světoznámý fyzik. Meteorologická sonda má zopakovat některá měření, která před sto lety provedl rakouský vědec v balónovém koši.
Objev si připomíná celý svět, ale do zapomnění upadl fakt, že místem startu onoho převratného letu bylo severočeské město Ústí nad Labem, které si tím připsalo zásluhy na Nobelově ceně udělené Hessovi roku 1936.
Vypuštění mimořádné meteorologické sondy je součástí oslav význačného vědeckého výročí. Ty pořádá Muzeum města Ústí nad Labem, ústecká Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, Český hydrometeorologický ústav a další partneři. Připravena je řada doprovodných akcí, v den výročí se v ústeckém muzeu otvírá výstava „Ústí ve službách vědy“, která se věnuje jak tématu fenomenálního objevu, tak také dalším objevitelům a průkopníkům vědy a tecniky z Ústecka. Večer se v Muzeu města Ústí nad Labem koná další z pravidelných setkání vědců a veřejnosti Café Nobel a současně dostane veřejnost poprvé možnost ochutnat pivo Kosmik z ústeckého minipivovaru Na Rychtě uvařené speciálně k výročí a symbolicky ozářené radioaktivním uranem.
Vrchol oslav proběhne ve dnech 7. – 8. září 2012, kdy bude v Ústí odhalena pamětní deska objevu kosmického záření, uskuteční se také rekonstrukce historického Hessova letu s horkovzdušnými balóny a v Muzeu města Ústí nad Labem proběhne mimo jiné seriál přírodovědných přednášek určených široké veřejnosti i další společenské akce.
Přírodovědecká fakulta UJEP
České mládeže 8
40096 Ústí nad Labem
Tel.: +420 475 283 562
Fax: +420 475 283 563
GSM: +420 774 954 475
Web: sci.ujep.cz
Kontakt:
Bc. Jana Komínová, jana.kominova@ujep.cz, 475 282 138