„Večer nikdy neusnul, dokud jsem nepřišel a nevyprávěl mu události z celého dne. O všechno jsme se dělili. Měli jsme s Blankou, mou ženou, umluveno, že si ho po válce vezmeme k sobě, že bude u nás studovat. Byl sirotek, pocházel z Plzně a starala se o něj teta. Vzorně se starala a měl ji rád jako matku.“ Vzpomínka vězně terezínského ghetta, pedagoga Rudolfa Fraňka z roku 1965 popisuje osud sirotka Honzy Treichlingera, který byl v době nacistické okupace českých zemí také internován v Terezíně. Stejně jako většina vězňů ghetta, ani on se nedožil osvobození.
„Motto letošních soutěží Památníku Terezín vyjadřuje situaci mnoha dětí, které ztratily rodiče a snaží se s touto nelehkou situací vyrovnat, navíc v nenormálních podmínkách“, uvádí Pavel Straka, koordinátor memoriálu a lektor vzdělávacího oddělení Památníku Terezín, a pokračuje: „Nabádáme soutěžící, aby si představili sami sebe ve stejných nebo obdobných poměrech. Zažívají podobné věci dnešní chlapci a děvčata? Je třeba pomáhat sirotkům, kteří přišli o rodinu v nějaké současné válce? Ptáme se také, jak by tato pomoc měla podle soutěžících vypadat“.
Jan Kaňa ze vzdělávacího oddělení Památníku Terezín ke slovům kolegy dodává: „Je třeba se zamyslet nad výše uvedenými otázkami, vytvořit výtvarné či literární práce a ty nám zaslat na naši adresu. Lze si samozřejmě položit i otázky vlastní, které se také s vyhlášeným tématem úzce pojí. Při zpracování ponecháváme účastníkům možnost volby jakékoliv umělecké formy a techniky“.
Práce musí být předány nebo odeslány do Památníku Terezín nejpozději do 1. dubna 2019.
Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne 5. června 2019 v Terezíně. Výherci získají řadu věcných cen i peněžní odměny. Uděleny budou i zvláštní Ceny dr. Erika Poláka, financované Terezínskou iniciativou.
Kontakt: Mgr. Pavel Straka, Mgr. Jan Kaňa
Vzdělávací oddělení
Památník Terezín
Principova alej 304
411 55 Terezín
T: 416 724 563
E: straka@pamatnik-terezin.cz, kana@pamatnik-terezin.cz