Navigace

Pocta triu krajinářů a rozmanitost ZUŠ

14. 5. 2018
Pavel Princ

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Otevření dvou zbrusu nových výstav vGalerii Slováckého muzea je na spadnutí.Obzvláště jsou netrpěliví žáci Základní umělecké školy vUherském Hradišti, kteří zaplniliuherskohradišťské ZUŠ prostory Galerie doslova až po strop. Už po šesté připravili nejen pro hradišťské publikumvelkou výstavu svých autorských prací snázvem Tyjátr je když…

od 10. 5. 2018 09:00 do 8. 7. 2018 17:00

„Výtvarný projekt uherskohradišťské Zušky zaplní celé první poschodí Galerie Slováckého muzea. Je to vždycky mimořádná událost. S velkou zvědavostí a očekáváním, jak si žáci poradili se zadaným tématem a kolik se sejde exponátů,“ svěřila se Marie Martykánová, kurátorka výstavy. Výtvarná díla provedená v různých technikách a materiálech, vytvářejí malí a mladí autoři různého věku, opět přinášejí nespočet nápadů, nad nimiž i dospělý divák může žasnout. „Bez nadsázky se dá říct, že úroveň těchto přehlídek stále stoupá, na čemž mají zásluhu skvělí pedagogové a jejich žáci. Letošní téma bylo poněkud potměšilé (Tyjátr je když…) Od prvních nápadů spojených s divadelním prostředím se postupně na ZUŠce posunovali ke stále širšímu významu a obsahu vztahující se ke slovu tyátr,“ řekla Martykánová.

Galerie je doslova napěchovaná až po strop, a to je pouze výběr vyrobených prací. Do sálů se nakonec svezlo a rozmístilo téměř 1400 jednotlivých prací a 47 objektů. „Je to naprosto výjimečný výsledek. Při pohledu do výstavního prostoru je v konečném důsledku tyjátr vlastně celý lidský život, ať už se odehrává v divadle, ve společnosti nebo doma. Prostě je všude tam, kde se něco děje. A nenechejme se mýlit, že tyjátr dělají jenom lidé. Akční situace najdeme i v pohádkách, takže nás to téma provází v každém věku,“ zhodnotila Martykánová a vyzvala k návštěvě mateřské a základní školy, protože o inspiraci k výuce výtvarné výchovy zde není nouze.

Pro pohodu letních dnů bude současně v týž den otevřena i druhá výstava tria oblíbených a uznávaných malířů, kteří spojili svůj život s Uherským Hradištěm – Josef Beran, Jaroslav Hrabec, Jaroslav Melichárek, Obrazy pro potěšení.  Kurátorka Marie Martykánová ji připravila jako poctu jejich výtvarnému úsilí a k připomínce jejich přínosu na půdě regionálního umění. „Byli pracovití, poctiví ve své tvorbě, skromní a laskaví, a to je důvod, proč i s odstupem let je důležité je připomenout. Ve svém mladém věku určitě netušili, že se setkají v jednom místě, a že budou zároveň přátelé. Jejich životní příběhy jsou zajímavé z hlediska postupného směřování k výtvarné tvorbě, ale také do stejného města a stejnému uměleckému sdělení,“ zmiňuje Martykánová.

I když v názvu výstavy jsou řazeni abecedně, tak nejstarší z nich byl akademický malíř Jaroslav Melichárek (1910 – 1985). V Hradišti se narodil a po celý život mu zůstal věrný. Josef Beran se sice narodil v Chropyni (1916 – 1989), dětství prožil v Halenkovicích, ale nakonec také zakotvil v Hradišti. To Jaroslav Hrabec měl z rodných Palkovic na severní Moravě poněkud delší cestu, ale přes zlínské působení se také v Hradišti usadil. A co měli všichni tři společného? „Hlavně výtvarný zájem o krajinu a přírodu, každý podle svého názoru a rukopisu. Všichni tři si občas s oblibou malovali květinová zátiší a také portréty. Všichni tři byli výtvarní pedagogové,“ odpověděla Martykánová a zavzpomínala na osobní setkání v ateliéru u jednoho ze tří pánů.

„Do ateliéru Jaroslava Melichárka jsem chodívala častokrát a vždy jsme chvíli postáli u okna a dívali se na Mariánské náměstí směrem na Morový sloup a Starou radnici. Vyprávěl mi, jak je to pro něj inspirativní pohled a zamýšlel se, jak na tomto místě plyne život, kolik příběhů, setkání toto místo pomyslně vidělo a zažilo,“ zavzpomínala Martykánová, která usuzuje, že tato výstava v přízemí Galerie je po všech stranách opravdu pestrou ukázkou krajinomalby.

Sdílejte
Check icon Error icon