Na úvod setkání s tématem sakrálních památek vystoupil ředitel Kontaktní kanceláře saské vlády v Praze David Michael. O téměř neuvěřitelném příběhu postního plátna a jeho významu přednesl referát historik a předseda žitavského spolku Zittauer Fastentücher Volker Dudeck. Ve svém projevu se nevyhnul více než tisícileté sounáležitosti a společného života obyvatel Saska a Čechů. Obří postní plátno, vytvořené mnichy v žitavském klášteře v roce 1472, bylo určeno pro kostel sv. Jana v Žitavě. Plátno šest krát osm metrů má v rozích znaky českého lva. Vznikalo zřejmě v době Jiříka z Poděbrad, kdy Žitavsko bylo zemí pod českou korunou. Plátno s devadesáti obrazy z Bible bylo používáno v době postní na zahalování oltářů. Přežilo tři požáry i období, kdy bylo použito jako stavební materiál pro saunu. Dnes je umístěno v kostele sv. Kříže v Žitavě místo oltáře.
Druhá část přednášky se týkala poutní cesty Via sacra. Byla založena v roce 2003, prochází třemi zeměmi a má dvacet zastavení. Jsou to místa nejkrásnějších památek Euroregionu Nisa a to v německé části, polském Slezsku a v Libereckém kraji. Jen dvě zastavení – hrobka Valdštejna v Mnichově Hradišti a klášter v Broumově – jsou mimo tento region. Historicky nejvýznamnějším je Oybin, zajímavým místem v Polsku je kostel Vang a v Čechách Komenda sv. Zdislavy v Českém Dubě.
Setkání historiků a pracovníků v cestovním ruchu bylo pro všechny inspirující a současně přispělo k vytvoření dalších možností spolupráce českých a německých institucí.