Mezi dvaceti prezentovanými referáty zaujal české účastníky přehled architektky Hany Šnajdrové, týkající se financování památek ze šesti různých fondů ministerstva kultury. Jedná se o finanční dotace na obnovu a restaurování architektonických památek na základě požadavků samospráv. Od roku 1995 bylo poskytnuto téměř sedm miliard korun na nejrůznější památky v celé republice, přičemž nelze přesně stanovit, jaká byla podpora sakrálních nebo jiných památek. Podle názoru autorky mají samosprávy dostatek možností, které ale zůstávají nevyužity.
Luděk Písařík uvedl zajímavé příklady restaurování sakrálních staveb v majetku Českých lesů, jejichž obnova je podpořena z finančních prostředků Českých lesů.
V obci Libavá, vzniklé v bývalém vojenském prostoru, se naopak obyvatelé, zčásti původní starousedlíci, s podporou ministerstva obrany ujali prací sami.
Referáty zástupců institucí z Německa se soustředily na pomoc obnovy památek obcí, kde žily předválečné generace. Uváděli zájem občanů Německa o pomoc při opravách kostelů, hřbitovů, ale i menších památek.
S neobvyklým přístupem k využití sakrálních památek vystoupila na konferenci mladá badatelka z Pedagogické fakulty Jihočeské University Zuzana Duchková. Se svými studenty oboru výtvarné výchovy vytváří haptické modely maleb a architektonických prvků pro nevidomé a slabozraké v klášterním kostele obětování Panny Marie. Tělesně postižení návštěvníci tak mají možnost ohmatat si na malém předmětu konkrétní stavbu nebo památku.
Průběh konference byl velmi inspirativní. Pořádající společnost Omnia přijímá návrhy objektů k restaurování. Blízkost vyšehradské baziliky a nádherného okolí hradu jako by dovytvářely krásnou předvánoční náladu a tím také i ovzduší sbližování přes historicky obtížná období. Konferenci řídili za německou část Zuzana Fingerová a za spolek Omnia Jakub Děd.