Navigace

Školáci z hornolužické Chrósčicy navštívili Liberec

27. 6. 2016
Milan Turek

LIBEREC: Školu vzahraničí, kde se učí místní děti češtinu, bychom asi těžko hledali. Přitom stačí navštívit malou obec Chróščicy-Chrostwitz nedaleko Bautzenu, voblasti, kde žije silná komunita Lužických Srbů. Asi tisíc obyvatel je křesťany a patří do diecéze kláštera Marienstern, působí zde Spolek Cyrila a Metoděje soblíbeným farářem Gernatem Wornarem. Výuka českého jazyka má zde svou tradici snad i proto, že obyvatelé udržují přátelské stykysobcemi Lužice a Dolní Bojanovice na jižní Moravě.

Minulý týden však cesta školáků vedla do Liberce, kde navštívili univerzitu, základní školu Jabloňová a IQ park. Na univerzitě měli možnost nejen vidět ale i vyzkoušet si zařízení z několika laboratoří. Jako například impedanční tomografii, robotickou ruku, PLC systém řídící jeřáb a model myčky auta nebo vozítko vyvinuté na TUL pro dopravu těžkých nákladů a v neposlední řadě i elektromobil eŠus. Univerzita ukázala tímto dětem  možnost budoucího studia na prestižní technické univerzitě, která je podobně vzdálená od jejich bydliště jako nejbližší německá univerzita v Drážďanech. Navíc se dětem představila možnost účastnit se letní Dětské univerzity. Překvapením pro děti byly materiály v lužické srbštině, které připravil znalec Lužice David Krčmařík.

  Do školy v Chrósćicích chodí děti ve věku první až čtvrté třídy základní školy. Téměř šedesát dětí má v rozvrhu mimo lužickou srbštinu a němčinu také český jazyk. Jedná se  o velmi nadané děti, které podle slov ředitele Mirko Šmita porážejí v němčině i německé školáky. Druhá zastávka dětí byla pěvecká soutěž s jejich vrstevníky ze ZUŠ Jabloňová. Obě školy by měly navázat dlouhodobější kontakt mezi českými a srbskými dětmi stejné věkové kategorie. Na podzim by ZUŠ Jabloňová mohla přijet na návštěvu do chróšćické základní školy. Výběr školy byl záměrný, poněvadž ZUŠ Jabloňová se soustavně věnuje zpěvu a hraní na hudební nástroje stejně tak jako většina Lužických Srbů, U Lužických Srbů totiž platí dvojnásob „što Serb to muzikant“. Nakonec děti navštívili liberecký IQpark. Organizátoři doufají, že se podaří navázat hlubší spolupráci mezi Čechy a Srby. Je až s podivem, že ač Liberecko sousedí s Lužicí, tak přitom velmi málo o Lužických Srbech víme. Neměli bychom tedy zapomínat, že oficiální jazyky trojmezí jsou čeština, lužická srbština, němčina a polština a žijí zde čtyři etnika.

 

Sdílejte
Check icon Error icon