Navigace

Týden oslav 100 let Tyršova domu začíná: Přijďte to s námi oslavit

21. 5. 2025
Jana Taušová

PRAHA-ČR: Sté výročí od otevření chrámu českého sportu a srdce sokolského hnutí se blíží. Tyršův dům se sokolkám, sokolům a veřejnosti otevřel 23. a 24. května 1925 za přítomnosti prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a členů tehdejší vlády. Sokol zahájil týden oslav. Otevírá je křest nového muralu na zdi Tyršova domu streetartového umělce Michala Škapy a nová výstava „100 let Tyršova domu a co bylo před ním“ v Galerii Sokol. Program oslav je bohatý, vyvrcholí víkendovou divadelní akademií s herci souboru La Putyka, koncertem a v neděli oslavy zakončí sousedská snídaně.

od 19. 5. 2025 do 25. 5. 2025

Slavnostního pokřtění nového muralu od streetartového umělce Michala Škapy speciálně ke 100. výročí od otevření Tyršova domu se zúčastnil vedle autora také starosta České obce sokolské Martin Chlumský. Ten zároveň představil program oslav, které potrvají od 19. do 25. května.

Nový mural je pro Michala Škapu již třetím, který na zeď Tyršova domu vytvořil. Vedle 160. výročí Sokola to byla malba k loňskému všesokolskému sletu.

„Tenhle rok je mural docela detailní, je v něm spousta prvků a skrytých vrstev. Kromě velkého nápisu 100 let se tu objevují kresby sokolů v letu. V centru malby je pak dětský obličej – ten souvisí s tím, jak byl loni všesokolský slet, kde cvičila spousta dětí, což mě velmi zasáhlo. A taky to souvisí s tím, že spousta lidí vyrůstá se Sokolem od malička. Jsem nadšený, že jsem mohl už poněkolikáté malovat na takto jedinečném místě, v srdci historického centra Prahy. Doufám, že se malba lidem líbí a přeji sokolům a všem ostatním, aby si oslavy 100. výročí užili,“ říká streetartový umělec Michal Škapa.

Program oslav zahrnuje dále výstavu v Galerii Sokol „100 let Tyršova domu a co bylo před ním“, kterou připravili kurátoři Adéla Boháčová a Martin Klement.

„Výstava nechá diváky nahlédnout skrze závoj uplynulého století do prostor Tyršova domu, co se v něm odehrálo, k čemu sloužil a jak byl vnímán. Unikátní historické fotografie a mimořádné příběhy zavedou diváky až do 17. století, kdy byl postaven tzv. Michnův palác, nejstarší část dnešního Tyršova domu,“ uvádí starosta Sokola Martin Chlumský.

„Přeju sokolům, ať se jim týden oslav vydaří. Sokol je důležitá součást našeho sportovního prostředí a patří do naší rodiny. Já sám mám na Tyršův dům vzpomínky z dob, kdy jsem studoval FTVS. Dodnes si pamatuji na zápočet z gymnastiky, ten mě potrápil,“ dodává Ondřej Šebek, předseda Národní sportovní agentury, který byl rovněž u zahájení výstavy.

Program oslav 100 let Tyršova domu

Výstavou a křtem to začíná, ale rozhodně nekončí. Program je nabitý od pondělka do neděle. Zajímavé jsou komentované prohlídky Tyršova domu, které seznamují s jeho historií. Velmi se těším i na večer sokolské kultury, který představí roli Tyršova domu jako zázemí pro naše kulturní soubory. A vrchol oslav bude – a na to se velmi těším, akademie Příběh Tyršova domu, která je v sobotu od 18 hodin a kterou bude možné sledovat i na velkoplošné obrazovce na nádvoří Tyršova domu. Na akademii bude pak navazovat koncert na ploše před Tyršovým domem, dodává Martin Chlumský.

Součástí oslav bude také uložení poselství budoucím generacím do časové schránky pod základní kámen. Sokol tak naváže na podobnou akci z doby před 100 lety, když se otevíral Tyršův dům a do základního kamene byla uložena rovněž časová schránka. A rozvoj ducha a kulturních hodnot v Sokole bude na oslavách reprezentovat večer sokolské kultury.

Na programu večera sokolské kultury bude:

  • 00 Foerster Sokol Jihlava – smíšený pěvecký sbor,
  • 40 Jaroslava Knížková – Verše s vůní kávy,
  • 20 Modrá synkopa – pěvecká swingová a hudební formace.

Podrobný program najdete zde: https://www.sokol.eu/oslavy-100-let-tyrsova-domu

Na komentované prohlídky Tyršova domu a výstup na střechu se lidé můžou registrovat zde: https://events.hedurio.com/%C4%8COS/vip_registrace/new?event_id=1224

Na večer sokolské kultury běží registrace zde: https://events.hedurio.com/%C4%8COS/vip_registrace/new?event_id=1235

Z historie – místo, kudy kráčely dějiny

Chrám českého sportu a srdce sokolského hnutí v historickém jádru Prahy byl za uplynulých sto let svědkem mnoha dějinných zvratů a také trojího zákazu Sokola. Nejdříve za 1. světové války, pak během nacistické okupace a naposledy za komunistického režimu. Pokaždé se ale Sokol znovu dokázal zvednout a obnovit svou činnost. Naposledy po sametové revoluci. Rozhodující pro obnovu Sokola byl sjezd na pražském výstavišti 7. ledna 1990, kam přišlo téměř 3000 lidí.

Pro Sokol je sté výročí velmi významný okamžik, v Tyršově domě není jen ústředí Sokola. „Celý areál poskytuje možnost vzdělávání, školení a také kulturní i sportovní aktivity. A tím vlastně naplňuje sokolskou ideu a hodnoty, kterými jsou sport, občanství, komunita, osobnost a laskavost a samozřejmě i naše sokolské motto, že vedeme Čechy k pohybu a společné aktivitě, “ říká Martin Chlumský.

Tyršův dům se v průběhu uplynulých sta let stal pulsujícím centrem sportu a setkávání milovníků zdravého pohybu, všestranného rozvoje těla, ale i ducha, sokolských hodnot a komunitního života. Budova, kterou ve 20. letech 20. století sokolové postavili podle vítězného návrhu architekta Františka Krásného, je neodmyslitelnou součástí sokolského hnutí. Jeho stěny ale nebyly vždy svědkem rozvoje pohybu, ducha, kultury a vzdělávání. Mezi jeho stěnami se neozýval jen smích, driblování míče a odrazy z můstků či trampolín. Zmíněné dějinné zvraty se odrazily i na využití budovy. Za války tu byly budovány kryty a část budovy sloužila jako lazaret. Po zákazu Sokola komunisty se Tyršův dům stal do roku 1991 sídlem Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

V Sokole vyrostli nebo začínali mnozí dnešní úspěšní sportovci a medailisté jako například šermíř Alexander Choupenitch, judista Lukáš Krpálek, basketbalista Jiří Welsch či sportovní naděje jako gymnastka Soňa Artamonová a další. V historii Sokola to pak byli třeba gymnasté Bedřich Šupčík, Alois Hudec, František Pecháček nebo Marie Provazníková, která vedla družstvo československých gymnastek na olympiádě v Londýně v roce 1948, a mnoho dalších.

V průběhu uplynulého století prošla prostorami tělocvičen v Tyršově domě řada úspěšných sportovců, reprezentantů naší země na olympiádách, mistrovstvích světa či Evropy, ale i účastníků všesokolských sletů a významných osobností veřejného života, které se podílely na politickém, kulturním a společenském životě.

Sdílejte
Check icon Error icon