Navigace

V úterý odstartuje další ročník Podzimního festivalu duchovní hudby

17. 9. 2024
Ivo Heger

OLOMOUC: V úterý 17. září začne letošní Podzimní festival duchovní hudby. Letos proběhne už 31. ročník této akce, která propojuje výjimečná hudební díla s olomouckými chrámy a dalšími zajímavými prostorami sloužícími duchovnímu, společenskému a kulturnímu životu ve městě. Tentokrát se bude konat v termínu od 17 září do 19. října 2024.

Letošní ročník festivalu se hlásí k Roku české hudby 2024. Proto lze najít v programech jednotlivých koncertů tolik jmen českých skladatelů a interpretů, zároveň ale i připomínek hudební tradice, která v minulých desetiletích, a i staletích spoluvytvářela naši národní, kulturní a hudební identitu.

od 17. 9. 2024 do 19. 10. 2024

Festival zahajuje slavnostním koncertem už v úterý 17. 9. od 19 hodin v sálu Reduta Moravské filharmonie Olomouc. Tento orchestr bude také hlavním protagonistou koncertu, který přináší hudbu tří autorů, která je propojena tématem lásky ve smyslu Pavlova Prvého listu Korintským: „Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a znějící zvon“. Téma bude připomenuto třemi skladbami autorů různých generací a různé národnosti: zazní Preludium k opeře Tristan a Isolda Richarda Wagnera, orchestrální suita Gabriela Faurého Pelléas a Mélisande a rozměrná kantáta Jana Nováka Dido. Poprvé se na festivalu představí přední český dirigent Tomáš Netopil. “Zpravidla náš festival začínáme nedělním koncertem. Protože jsme ale hodně stáli o účast Tomáše Netopila a on má velmi nabitý program, zvolili jsme tentokrát netradičně úterý,“ říká hlavní organizátorka Podzimního festivalu duchovní hudby Dobromila Hamplová.

Druhým koncertem v neděli 22. září se festival přihlásí k projektu Rakouská sezóna v Olomouci. Interprety dvou významných klavírních trií Antonína Dvořáka a Franze Schuberta bude vynikající vídeňské „sourozenecké“ Eggner Trio Wien, které vystoupí v univerzitním Konviktu, v kapli Božího Těla.

Zakladatelská osobnost festivalu dirigent Stanislav Macura bude tradičně připomenut projekcí jeho vynikajícího nastudování smuteční symfonie Josefa Suka Asrael a působivé skladby Wojciecha Kilara Koscielec z roku 2002 v Arcibiskupském muzeu ve středu 25. září od 19 hodin.

Festival v letošním roce pokračuje v nápadu rozšířit dosah svých koncertů i mimo rámec města a jeden koncert, který je věnován k poctě olomouckých biskupů v souvislosti s inaugurací nového arcibiskupa Mons. Josefa Nuzika v tomto roce, umístil do kostela sv. Mořice v Kroměříži. V neděli 29. září od 19.00 hodin zazní celovečerní skladba Josefa Haydna Stabat Mater, která v díle tohoto mistra vídeňského klasicismu zaujímá zcela výjimečné místo. Nastudování se soubory Czech Virtuosi, Českým akademickým sborem a kvartetem skvělých sólistů se ujal Stanislav Vavřínek.

Koncertem ve středu 2. října v arcibiskupském sále od 19 hodin se dramaturgie festivalu hlásí k letošnímu celorepublikovému Roku české hudby 2024. Klavírní kvarteto Josefa Suka přednese zcela český program z vynikajících děl předních českých skladatelů Bedřicha Smetany, J. B. Foerstera, Josefa Suka a Bohuslava Martinů. Nástrojově jedinečné kvarteto doplní i sopranistka Alžbeta Poláčková.

Koncert 9.10. v kostele sv. Michala renomovaného slovenského souboru starých nástrojů Musica Aeterna, který vede houslista Peter Zajíček, bude věnován patronce hudby sv. Cecilii. Společně s pěticí mladých slovenských zpěváků a komorního sboru Vox Aeterna představí toto seskupení mši Alessandra Scarlattiho, která nese jméno této mučednice a svaté katolické i pravoslavné církve.

Hostem letošního ročníku festivalu bude Dubrovnický symfonický orchestr, který pod vedením Valentina Egela představí v neděli 13. října v kostele sv. Mořice osobitý program složený z jedinečné hudby chorvatských skladatelů a z výběru duchovních skladeb dalších evropských skladatelů včetně Antonína Dvořáka.

Pravidelnými návštěvníky festivalu jsou i sbory, zvláště dětské a chlapecké, které interpretují vokální hudbu od středověku do současnosti. V působivém prostoru baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku se v letošním roce ve středu 16. října představí legendární chlapecký sbor Boni Pueri, který v jedinečném aranžmá představí výběr z vokální hudby od renesance k dnešku. Sbormistrem je Marek Štilec.

Slavnostní závěr festivalu připomene 100. výročí úmrtí italského skladatele Giacoma Pucciniho uvedením rozsáhlé Messa a quatro voci (Messa di Gloria) na koncertu v dómu sv. Václava v sobotu 19. 10. od 19 hodin. Dvojici mužských sólistů (Peter Berger, Martin Gurbaľ), doplní Český filharmonický sbor Brno a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, které bude řídit italský dirigent Paolo Gatto.

Festival tradičně spolupracuje s televizí NOE, která bude v letošním roce zaznamenávat a přenášet koncerty 29. září a 19. října a také s Českým rozhlasem, který zpřístupní svým posluchačům koncerty také závěrečný festivalový koncert 19. října.V letošním roce festival zaštítil a finančně podpořil arcibiskup olomoucké diecéze Mons. Josef Nuzik, ministr kultury ČR Mgr. Martin Baxa, hejtman olomouckého kraje ing. Josef Suchánek a primátor města Olomouc Mgr. Miroslav Žbánek.

 

Další informace najdete na webu https://podzimni-festival.cz/

Sdílejte
Check icon Error icon